Odsłonią swoje „gwiozdy”

Po raz siódmy zostaną wręczone łowickie „gwiozdy”. Łowicka Aleja Gwiozd, stworzona w południowej części Starego Rynku honoruje twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej.

W tym roku w kategorii twórczość ludowa, „gwiozdy” otrzymają: pośmiertnie, wybitna twórczyni ludowa – hafciarka z Różyc w gminie Kocierzew Płd., nazywana „Królową Róż” Genowefa Miazek oraz rzeźbiarka i hafciarka z Wielkopolski Danuta Kasprzak.

Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej „gwiozdami” upamiętnieni zostaną: muzyk ludowy – wybitny klarnecista Edward Bednarek i Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Na uroczyste odsłonięcie „gwiozd”, które odbędzie się w niedzielę, 3 września 2017 r. o godz. 15:00 zaprasza Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Następnie uroczystości kontynuowane będą w sali barokowej łowickiego muzeum.

Warto przypomnieć, że „Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Swoje „gwiozdy” mają: Julian i Wanda Brzozowscy, Janusz Kaźmierczak, Bronisława Skwarna, Marianna Sołtyszewska, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, rodzina Konopczyńskich, Anna i Henryk Świątkowscy, Marianna Sołtyszewska, Helena Miazek, Adam Głuszek oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej, Apolonia Nowak z Kadzidła, Maria Stachnal, Stanisław Madanowski i Marian Moskwa. Henryka Lus, bp. Józef Zawitkowski, Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego i Zofia Czubik.

Źródło: www.lowiczturystyczny.eu