Józef Semmerling – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi

Muzeum w Krokowej prezentuje tego lata rzeźbę Józefa Semmerlinga, twórcy związanego z Kaszubami, żyje bowiem w Lisewie, nieopodal Krokowej i w Gdańsku czerpiąc swe natchnienie z otaczającego go świata i spotkań z ludźmi. Jego twórczość nasycona jest tematyką religijną i mistyczną ukazując równocześnie rodzimą kulturę kaszubską.

Urodzony w 1954 roku nie widzi dla siebie czasu bezowocnego, bez dłuta w ręku. Życie codzienne wśród rodziny nie jest wolne od obowiązków, którym oddaje się z radością, nawet gdy dłonie same szukają kawałka drzewa, jakim jest przede wszystkim lipa. „Uważa, że jest materiałem wymagającym, ponieważ czasami bywa zbyt miękkie i, jak powiada artysta,: „Lipa lipie nie jest równa”.

Nieszczególnie lubi rzeźbić w drewnie o regularnych wymiarach, z tak zwanych „klocków”. Znacznie ciekawszy i wdzięczniejszy do obróbki jest dla niego materiał nieregularny, nawet z sękami, gdyż drewno samo kreuje gotowy wyrób.”

…”Artysta najczęściej tworzy w ciszy. Jest wówczas skupiony tylko na swojej twórczości. Z natury jest realistą i takie też jest jego rzeźbiarstwo – odzwierciedla świat otaczający artystę. W swojej twórczości Józef Semmerling podejmuje różnorodną tematykę. Tworzy rzeźby pełne, takie jak ptaszki, postaci ludzkie, zwierzęta rzeczywiste i fantastyczne, płaskorzeźby pojedyncze i grupowe, np. płaskorzeźby pejzaży kaszubskich czy tematycznie związane z pracą na roli. Pod wpływem natchnienia powstają liczne dzieła religijne i fantastyczne, do których należą: Piety, Madonny, figurki Chrystusa Frasobliwego i rozmodlonych świętych, pątnicy, pasterze, muzykujące anioły i Kaszubi, krzyże, kapliczki, szopki, rzeźby bogów słowiańskich i kaszubskich diabłów. W dorobku artysty znajdują się także nieliczne rzeźby w kamieniu. Przykładem tej techniki są postaci zwierząt, takich jak sowa czy ślimak, a także popiersie bożka słowiańskiego. …

J-Semmerling-Krokowa-01

„Artysta nigdy nie prowadził statystyk i nie liczył wykonanych przez siebie dzieł. Łatwo jednak oszacować, że na przestrzeni czterdziestu lat wykonał kilka tysięcy różnorodnych figur i płaskorzeźb w drewnie. Wiele z nich zostało sprzedanych turystom z różnych stron świata, między innymi podczas jarmarków, festynów czy Zjazdów Kaszubów i z pewnością są cennymi pamiątkami z podróży.”

…„Niektóre prace artysty znalazły stałe miejsce w państwowych placówkach kultury promujących sztukę. Wzbogaciły zbiory: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. „

…„Do dzieł wyjątkowych rzeźbiarz zalicza XI stację drogi krzyżowej, wykonaną przez niego do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie, a także dwumetrową rzeźbę kaszubskiego – nieżyjącego już – pisarza Jana Drzeżdżona. Została ona wykonana na zamówienie Mirosławy Roraff – dyrektora Szkoły Podstawowej w Lubocinie – w związku z nadaniem szkole imienia pisarza w 2014 roku. W czerwcu 2016 roku, podczas pleneru w
zrekonstruowanym XI-wiecznym Grodzisku Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego, artysta wykonał ponad dwumetrową rzeźbę boga słowiańskiego. Do wyrzeźbienia potężnego Roda artysta użył jesionu, drewna wykorzystywanego częściej w meblarstwie, stolarstwie i lutnictwie. Spośród bardzo wielu rzeźb artysta najbardziej ceni, wykonany przez siebie i rzeźbiarza Czesława Birra, fragment stanowiący uzupełnienie kompozycji ołtarza, przed którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w Sopocie podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Fragment wykonany przez wyżej wymienionych artystów obejmuje dwie dwumetrowe rzeźby z drewna lipowego, przedstawiające św. Rozalię w towarzystwie sześciu postaci i św. Marcina na koniu, z żebrakiem.”

(z fragmentów publikacji Elwiry Worzały: „Józef Semmerling – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi”)

J-Semmerling-Krokowa-02

Otwarcie wystawy uświetnił występ dziecięcego zespołu kaszubskiego „Wesołe nutczci” ze Szkoły Podstawowej w Lubocinie, której niegdyś i Józef Semmerling był uczniem. Dzieci tańcem, śpiewem i recytacjami dziękowały rzeźbiarzowi za wykonanie rzeźby Jana Drzeżdżona, którą artysta wykonał z okazji nadania szkole jego imienia.

Wystawę można zwiedzać do końca października br.

Muzeum Regionalne w Krokowej
ul. Zamkowa 1, 84-110 Krokowa