Nuty Podhalańskie z Zakopower

Znany z folkowych wykonań muzyki góralskiej zespół Zakopower przygotował cykl filmów pt. „Nuty Podhalańskie”. Ustami Józefa Pitonia, znawcy kultury Podhala i Sebastiana Karpiela Bułecki, muzycy wprowadzają widza w świat autentycznej podhalańskiej muzyki ludowej. Filmy można obejrzeć w internecie.

Jak czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcjicelem projektu jest przekazanie wiedzy na temat podziału nut, czyli grup melodii góralskich w formie zarejestrowanych krótkich wykładów przeplatanych artystycznymi wykonaniami. Rozróżniamy wiele nut (grup melodii), w projekcie skupiamy się na podstawowych 10, Wierchowych, Zbójnickich, Ozwodnych, Drobnych, Krzesanych, Zielonych, Sabałowych, Duchowych (Ballady), Weselnych i Marszach”.

Ustami Józefa Pitonia, znawcy kultury Podhala i Sebastiana Karpiela Bułecki muzycy wprowadzają widza w świat muzyki ludowej.

Na cykl składa się siedem filmów, w których panowie objaśniają skąd górale na Podhalu, skąd miejscowa wrażliwość i otwartość na sztukę, czym się różni muzyka ta z nizin, wspólna dla większości kraju od sposobu grania pod Tatrami, jakie jest instrumentarium, jaka technika śpiewania, itd. Wreszcie omawiają wyżej wymienione nuty, gdzie były grane, przy jakich okazjach, wymieniają istotne postaci, które muzykę na podhalańską rozwijały i kultywowały.

Opisowi każdej nuty towarzyszą najbardziej charakterystyczne melodie wykonywane przez członków zespołu Zakopower z towarzyszeniem chórku góralek. Jest również kilka fragmentów poświęconych tańcowi. Wszystko to w miejscach istotnych dla Podhala, w pięknych plenerach, w Willi Kolibie (przedstawicielka stylu zakopiańskiego w architekturze) w chałupie Sabałowej, czy w Domu Ludowym w Kościelisku.

Zobacz wszystkie filmy

Partnerzy:
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku
Związek Podhalan oddział w Kościelisku
Iwona i Romuald Szczepaniak-Krupowscy, opiekunowie rodzinnej chałupy Jana Krzeptowskiego Sabały

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci