Nowy Sącz po raz trzeci zaprasza na Kongres Kultury Regionów

Trzecia edycja Kongresu Kultury Regionów zostanie poświęcona refleksji na temat pewnych „zdolności” dziedzictwa kultury tradycyjnej, których pobudzanie i kształtowanie daje szansę żywego trwania. W programie tego spotkania znajdą się dyskusje, warsztaty i koncerty.

Od 17 do 20 października 2017 roku Nowy Sącz gościć będzie kilkuset regionalistów, znawców, miłośników i twórców kultury, artystów i naukowców, kierowników zespołów folklorystycznych z całej Polski. Organizatorem Kongresu jest MCK SOKÓŁ, przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie Kongresu znajda się debaty panelowe i zajęcia warsztatowe.

Wydarzenie otworzy wspólny występ kilkunastu heligonistów, którzy przyjadą z różnych zakątków Polski. W roku 2016 był to popis dudziarzy, a w 2015 – mistrzów gry na trombicie.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. dr hab. Józef Kąś, dr hab. Anna Mlekodaj, prof. dr. hab.Halina Karaś, ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, Bartłomiej Koszarek, Krzysztof Trebunia-Tutka, Vitalina i Michał Pastuchowie, Julia Doszna, Teresa Mirga, Agnieszka Gąsienica-Giewont, prof. Halina Grzymała-Moszczyńska, Szymon Hołownia, dr hab. Tomasz Nowak, ks. Mieczysław Puzewicz, dr Katarzyna Kość-Ryżko, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska, Magda Miller, Weronika Grozdew-Kołacińska, Elsi Adajev.

Trzecią edycję kongresu poświęcimy refleksji na temat pewnych „zdolności” dziedzictwa kultury tradycyjnej, których pobudzanie i kształtowanie daje szansę żywego trwania. Mowa będzie między innymi o zdolności pozytywnej emanacji i wchodzenia w międzykulturowy dialog, o zdolności odzyskiwania utraconych członków społeczności scementowanej przez specyficzne dziedzictwo, a także o zdolności asymilowania przybyszów z zewnątrz, która we współczesnej dobie jest prawdziwym wyzwaniem. Wyzwaniem, ale także szansą! Bo tytułowi „noworodacy” to nie tylko, a nawet nie przede wszystkim cudzoziemcy. Jest to grono barwne, różnorodne i nietuzinkowe, które dla mocnych tożsamości lokalnych nie stanowi zagrożenia, a może być odświeżające i ubogacać skarbiec wspólnoty. Pewne jego zasoby przeżywają bowiem renesans w świadomości dziedziców właśnie za przyczyną „obcych”, dla których są zaskakujące i ciekawe, widziane oczyma „innych” stają się na powrót niezwykłe
i fascynujące.

I tak dochodzimy do fenomenu transmisji, która nadaje dziedzictwu nowy wymiar. Bo dopiero w kontakcie z „innymi” mamy okazję pokazać siebie: swój obraz świata, system wartości, specyficzne cechy naszej zbiorowej wyobraźni. Tak genius loci staje się genius fecunditatis. Budzi reakcje: odrzuca lub uwodzi, skłania do dyskusji, staje się platformą porozumienia. W tym sensie dyskusja o dziedzictwie może być odpowiedzią na współczesne problemy. Bo kultura umiera bez dialogu. A dialog wymaga otwartości partnerów, którzy wzajemnie uznają swoją równorzędność.

Formularz rejestracyjny zostanie uruchomiony końcem września na stronie www.kultura-regionow.pl

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje KulturtaLudowa.pl