Nowy Sącz. „Huculszczyzna – niecodzienna codzienność”

Kapela Huculi Mikołaja Iliuka z Werchowyny, fot. organizatorzy

Kapela Huculi Mikołaja Iliuka z Werchowyny
fot. organizatorzy

„Hulculszczyczna – niecodzienna codzienność” pod takim hasłem w dniach 24-27 listopada
w Nowym Sączu odbędą się I Dni Ukraińskie.

Jak zapowiadają organizatorzy „Będzie to spotkanie z kulturą, wierzeniami i magią ludzi żyjących w tej legendarnej, górskiej krainie.
Koncerty muzyczne, wykłady, pokazy slajdów oraz charakterystyczne smaki i zapachy przybliżą i
oswoją Huculszczyznę – tę dawną i tę współczesną, którą z pewnością warto zobaczyć”.

Wystąpią m.in.: tradycyjna Kapela HUCULI Mikołaja Iliuka z Karpat Wschodnich oraz
Justyna i Piotr Kłapytowie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Wymagana rezerwacja miejsc pod numerem telefonu:
18/ 443 43 07 lub adresem e-mail:
instytut@europakarpat.pl.

Program:

24 listopada, godz. 19.00, sala im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ

Koncert Kapeli HUCULI Mikołaja Iliuka

Kapelę Huculi Mikołaja Iliuka z Werchowyny (Huculszczyzna – Karpaty Wschodnie) tworzą rdzenni muzykanci huculscy, którzy wypracowali swój styl gry i repertuar drogą opartą na przekazie pamięciowym i autorytecie przodków – słynnych muzykantów [W. Mogur]. Zespół ten koncertował w Polsce, zdobył również liczne nagrody na konkursach muzyki tradycyjnej na Ukrainie, w tym I nagrodę w 2007 przyznawaną przez znawcę muzyki huculskiej – prof. Ihora Macijewskiego.

Mikołaj Iliuk i inni członkowie zespołu (Wasyl Tymczuk, Wasal Mojsejczuk) byli przez wiele lat członkami znanego w Polsce zespołu Czeremosz Romana Kumłyka, który wielokrotnie występował w Polsce m.in. podczas I Dni Ukraińskich w Krakowie (2006). W rodzimej wsi uświetniają tradycyjne obrzędy: wesile [wesele], Rozples kolędniczy [zakończenie świąt Bożego Narodzenia] itp. oraz występują koncertowo na różnego rodzaju festiwalach [Kołomyja, Werchowyna, Kijów]. Wykonawcy w swoim programie skupiają się głównie na prezentowaniu tradycyjnej muzyki, wzorowanej
niejednokrotnie na archiwalnych nagraniach przodków.

W ostatnich latach tworzą również w duchu rodzimej praktyki wykonawczej własne utwory programowe ilustrujące sceny z życia górali huculskich. Zespół składa się z następujących instrumentów: skrypka [skrzypce], cymbał [cymbały], bubeń [bęben], bajan [akordeon], sopiłka [fujarka].

27 listopada, godz. 19.00, Restauracja Ratuszowa
Wieczór huculski

Huculszczyzna – niecodzienna codzienność – wykład Karoliny Kwiecień

Karolina Kwiecień jest doktorantką UJ, bada współczesną religijność Hucułów. Jest także autorką przewodnika po Czarnohorze wydawnictwa Bezdroża. Od wielu lat podejmuje wysiłki w kierunku propagowania Huculszczyzny w Polsce oraz rozwoju turystyki w tej pięknej krainie.

Muzyka z huculskich połonin – Justyna i Piotr Kłapytowie

Muzyka na żywo wykonywana na tradycyjnych instrumentach przez parę entuzjastów Huculszczyzny. Muzykowaniu towarzyszyć będzie gawęda Pani Justyny o najstarszych korzeniach huculskiej kultury muzycznej.

Imprezę organizują Instytut Europa Karpat oraz MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

www.mcksokol.pl