Już po raz trzeci Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest gospodarzem Turnieju Muzyków Prawdziwych. Święto muzyki tradycyjnej potrwa od 31 sierpnia do 3 września. Patronat medialny KulturaLudowa.pl.
Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta zawieruchę wojenną i migracje ludności. To na ziemie Pomorza Zachodniego po Drugiej Wojnie Światowej przybyli ludzie z najróżniejszych krain geograficznych, przywożąc ze sobą kulturalny bagaż. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś. Turniej nawiązuje do ogólnopolskich turniejów instrumentalistów ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka. Jego celem jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.
Do stolicy Pomorza Zachodniego zjadą muzycy i tancerze reprezentujący tradycje muzyczne różnych regionów aby ponownie stanąć w szranki. Ikona architektury, biały budynek Filharmonii, kolejny raz wypełni się różnorodnymi dźwiękami muzyki źródeł. Podczas dwudniowych przesłuchań wystąpi 16 solistów wokalistów, 16 solistów instrumentalistów, 22 zespoły instrumentalne i 14 zespołów śpiewaczych, a w Turnieju Tańca zmierzy się 8 par. Śpiewacy i muzycy startujący w Turnieju wykonają utwór dowolny ze znajomością źródła oraz będą twórczo interpretować wylosowane przed występem wątki tematyczne. „Kukułcze jajo”, „kuma śmierć”, „ucho igielne” czy „krew nie woda” to tylko niektóre z haseł, na jakie zareagować będą musieli uczestnicy Turnieju. Dodatkowy, trzeci utwór jaki mogą wykonać muzycy, powinien czerpać z motywu „Tutejsi”. Uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew- Kołacińska, dr hab. Bogdan Matławski, prof. US oraz Wojciech Ossowski.
O uczestnikach Turnieju można przeczytać na stronie. http://turniej.filharmonia.szczecin.pl/pl/muzyk
https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN/videos/1145376012228834/
Turniej Muzyków Prawdziwych rozpocznie pokaz filmu „W drodze” w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Bohaterów filmu: wybitnego harmonistę Sławomira Czekalskiego, barabanistę Franciszka Kowalskiego i Marię Stępień, klasycznie wykształconą skrzypaczkę z Łodzi poznajemy podczas podróży do Kazimierza. Daleka droga, jaką odbywają muzycy, jest też wspólnym doświadczeniem większości wykonawców, którzy, czy z Podhala czy z Podkarpacia, jadą do Filharmonii w Szczecinie.
W piątkowy wieczór – pierwszego dnia września o godzinie 19.00 razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, pod batutą Wojciecha Rodka, zaśpiewają Anna Lasota i Zespół Śpiewaczy Ani Brody, a na tradycyjnych instrumentach zagrają Ania Broda, Iga Wasilewska, Piotr Zgorzelski, Michał Żak, Szczepan Pospieszalski i Piotr Gwadera. Na program koncertu złożą się wybrane utwory Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora.
Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski – to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych. Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z
rodzimej Warmii.
W sobotę, poza turniejowymi przesłuchaniami, odbędą się warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach ludowych oraz śpiewu (otwarte dla profesjonalistów i amatorów). Zajęcia poprowadzą muzycy Kapeli Brodów, którzy razem grają od roku 1992. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec. Zapraszamy wszystkich – a w szczególności muzykantów. Aby się zgłosić, wystarczy wysłać e-mail na adres turniej@filharmonia.szczecin.pl.
Po raz pierwszy na Turnieju, w formie konkurencji, zagości taniec – nieodzowny element tradycyjnej kultury muzycznej. Wykonanie dowolnych tańców z różnych regionów oceniać będzie jury w składzie: Jacek Hałas, prof. dr hab. Dariusz Kubinowski oraz Remigiusz Mazur-Hanaj.
Laureatów Turnieju poznamy w sobotnią noc, kiedy podczas Domu Tańca zostaną ogłoszone wyniki
Turnieju w kategoriach muzycznych i taneczno-muzycznej.
Niedzielne południe to czas na „Opowieści nieprawdziwe” – spotkanie dla dzieci wypełnione muzyką tradycyjną, historiami i wspólnymi, muzycznymi zabawami. W rolach głównych wystąpią m.in.: Jaworowi Ludzie, kogucik, babcia, dzieci, akordeon, lira korbowa, drewniane klepki, no i Coś. Warsztaty są dla dzieci okazją do obcowania z tradycyjną kulturą muzyczną.
W niedzielę o godz. 17:00 koncert finałowy, podczas którego w sali symfonicznej Filharmonii wystąpią Laureaci Turnieju. W części drugiej publiczność Filharmonii spotka się z gościem specjalnym Turnieju Fanfare Ciocărlia – legendarną orkiestra dętą, pochodzącą z Rumunii. Ich repertuar to prawdziwie wybuchowa mieszanka romskich i rumuńskich melodii tanecznych. Niepowtarzalnemu brzmieniu zespołu dała się już ponieść publiczność niemal na całym świecie – od Australii, Azji, Europy po Amerykę. Jak mawiają sami muzycy: nikt nie robi tego lepiej, trudniej, szybciej, frywolniej niż Fanfare Ciocărlia.
Koncerty Turnieju Muzyków Prawdziwych będą transmitowane na żywo w Internecie. Na Filharmonicznym kanale YouTube, wzorem najlepszych Filharmonii świata – Nowego Jorku czy Berlina, będzie można wysłuchać: w piątek, 1 września wspaniałych wykonań utworów Feliksa Nowowiejskiego oraz w niedzielę, 3 września – zwycięzców Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Bilety na koncert „Nowowiejski w 3D” i koncert finałowy
dostępne są na stronie internetowej i w kasach Filharmonii.
Więcej informacji na stronie www.turniej.filharmonia.szczecin.pl
* Zdjęcie na górze: Zespół Obrzędowy Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego, fot. Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie