Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej podsumowuje rok działalności

Rok temu Zarząd Województwa Podlaskiego powołał Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (wcześniej było to Białostockie Muzeum Wsi działające w ramach Muzeum Podlaskiego). Na sierpniowej konferencji w Białymstoku wicemarszałek Maciej Żywno i dyrektor muzeum Artur Gaweł podsumowali rok działalności podlaskiego skansenu.

– Po roku działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Zarząd Województwa jest zadowolony z dokonanej zmiany – podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. – To była dobra decyzja, bo widać, że muzeum się rozwija. Dlatego też w tym tygodniu podjęliśmy decyzję o powołaniu Artura Gawła na funkcje dyrektora. Do tej pory był on pełniącym obowiązki dyrektora tej placówki.

– Dziękuję bardzo za zaufanie. To jednocześnie ogromna radość – bo będę miał większa możliwość kreacji, ale i większa odpowiedzialność – mówi dyrektor Gaweł. – Postaram się jednak sprostać oczekiwaniom. Ten miniony rok to był wyjątkowo intensywny czas, co widać na skansenie. Obecnie cztery obiekty są budowane, remontowany – i to po raz pierwszy od 25 lat – jest Dwór z Bobry Wielkiej. Odkąd pracuję tu już 27 lat to takiego natężenia prac nie pamiętam.

Podsumowując: na budowę i remont zabytkowych budynków udało się pozyskać blisko 5 mln. zł. Te pieniądze to szansa na rozwój muzeum i ochronę dziedzictwa regionu.

Wicemarszałek Maciej Żywno i Artur Gaweł  Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (od lewej), fot. www.wrotapodlasia.pl

Wicemarszałek Maciej Żywno i Artur Gaweł – dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (od lewej), fot. www.wrotapodlasia.pl

Poniżej szczegółowy zapis podjętych w minionym roku działań przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej po roku

1. Jeszcze w tym roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstaną cztery nowe budynki – szkoła z połowy XX wieku z Kalinowa Solek oraz trzy stodoły. Dwie z nich to obiekty XIX wieczne (z Redut koło Orli i Sannik koło Krynek), trzecia to XX-wieczna stodoła z zagrody leśnej z Czarnej Białostockiej. Szkoła będzie służyć jako siedziba Działu Edukacji oraz jako miejsce prowadzenia zajęć edukacyjnych. To istotne, ponieważ skansen stawia na edukację kulturową dzieci i młodzieży. Prowadzone tu lekcje tradycji cieszą się ogromną  popularnością. Teraz będą się odbywały w oryginalnym tradycyjnym wnętrzu szkolnym. Zostanie także przygotowana stała wystawa prezentująca wystrój i wyposażenie wiejskiej szkoły z połowy XX w.  W stodołach będą się mieścić magazyny zabytków oraz wystawa maszyn rolniczych.

Budowa tych budynków jest możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego  na lata 2014–2020. Projekt nazywa się „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej  w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcji turystycznej regionu” , a jego wartość to 2 374 167,07 zł.

Nowe budynki to nie wszystko  – blask odzyskuje po generalnym remoncie dwór z Bobry Wielkiej. Piwnice dworu będą zaadaptowane na magazyny muzealiów. Na parterze powstanie stała wystawa wnętrz dworskich oraz pomieszczenia na wystawy czasowe, na poddaszu natomiast stała galeria sztuki ludowej, jakiej jeszcze nie ma w regionie. Będzie na niej można zobaczyć między innymi największą w Polsce kolekcję dywanów dwuosnowowych ze zbiorów Muzeum. Muzeum pozyskało fundusz z RPO, wartość projektu to: 2 455 090,34 zł. Remont dworu zakończy się w połowie przyszłego roku.

Skansen będzie się rozwijać. Stawiane są cztery nowe budynki, a już zakupione zostały dwa kolejne – budynki mieszkalne z 1888 i 1946 roku z miejscowości Czyże z przeznaczeniem do sektora budownictwa wschodniopodlaskiego. Oprócz budynków skansen zakupił także ponad 300 muzealiów – przedmioty codziennego użytku, meble i wyroby sztuki ludowej.

Działalność edukacyjna – skansen udowadnia, że obcowanie z tradycją może być atrakcyjne, interesujące i inspirujące. Temu służą imprezy takie jak festyny obrzędowe, niedziele rodzinne oraz warsztaty rzemiosł. Ich oferta została znacząco rozbudowana, dzięki czemu wzrosła też frekwencja.

Wystawy – przygotowano dwie nowe, stałe wystawy: wnętrze chałupy z Jacowlan oraz sokolniczą, a także  dwie wystawy czasowe – pocztówek wakacyjnych i „Rok obrzędowy na Podlasiu”

Opracowanie zbiorów – Zakupiono muzealny program MONA pozwalający prowadzić cyfrową wersję inwentarzy muzealiów

Publikacje – Wydano publikację o bimbrownictwie, trwają przygotowania do druku książki Karoliny Radłowskiej o Tatarach jako grupie etnicznej długiego trwania, do druku jest przygotowany przewodnik po skansenie.

* Zdjęcie na górze: Zabytkowy domu drewniany z Uszy Wielkiej, fot. www.skansen.bialystok.pl

Źródło: www.wrotapodlasia.pl