Album „Muzyka najbliższa ziemi…” wydany został z okazji 50-lecia Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, który swój jubileusz obchodził w roku 2016. Okazałe wydawnictwo liczące ponad 300 stron, oprócz tekstów opisujących i analizujących fenomen festiwalu zawiera wspomnienia oraz bogatą dokumentację fotograficzną z lat 1970-2016.
„W 2016 roku, tradycyjnie w Kazimierzu nad Wisłą, odbył się kolejny – już pięćdziesiąty Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Przygotowana z okazji tego zacnego jubileuszu niniejsza publikacja ma za zadanie nie tylko uświetnić ten niezwykle kulturowo istotny fakt, ale przede wszystkim całościowo scharakteryzować, ocenić i udokumentować możliwie pełną historię jego funkcjonowania. Dotyczy to zarówno prezentowanego tam repertuaru, ale i tworzących go ludzi: ludowych wykonawców (muzyków i śpiewaków) oraz organizatorów i współorganizatorów. Ten doroczny Festiwal jest przecież powszechnie traktowany jako najważniejsze święto polskiego folkloru. Jego realizacja przekształciła się w prawdziwie szeroki rych kulturalny. Jest też uznanym wzorotwórczym działaniem na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i promocji kultury ludowej w czasach współczesnych” – pisze o wydawnictwie przewodniczący Jury Festiwalu prof. Jan Adamowski.
Publikację opracował zespół pod redakcją Jana Adamowskiego i Andrzeja Sara. Skład zespołu: Jan Adamowski, Anna Kistelska, Paweł Onochin, Andrzej Sar, Beata Urniaż-Księska. Wydawcą jest organizator Festiwalu Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Wydawnictwo zrealizowano w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Samorządu Województwa Lubelskiego.
Do książki dołączone są dwie płyty z muzyką instrumentalną oraz pieśniami w wykonaniu laureatów kolejnych edycji Festiwalu. Ważnym elementem publikacji są reprodukcje festiwalowych plakatów autorstwa Adama Kiliana, któremu poświęcony jest również jeden z rozdziałów. Profesor Adam Kilian od początku związany z Festiwalem zmarł w roku jubileuszowym.
Warto również wspomnieć, że jest to drugie wydawnictwo dokumentujące w formie fotografii i wspomnień Festiwal. Pierwszy album „Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, 1967-1987” pod redakcją Elżbiety Sendejewicz został wydany w 1989 roku.

fot. Krzysztof Butryn
Od redakcji
50 lat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu to czas najbardziej dynamicznych zmian społeczno-kulturowych w Polsce. Transformacja ustrojowa i ekonomiczna wywarła znaczący wpływ postrzeganie i miejsce folkloru w społeczeństwie. W części tekstowej jubileuszowej pozycji wydawniczej staramy się przybliżyć Państwu, w jaki sposób regulaminowo i organizacyjnie Festiwal dopasował się zmieniającej się rzeczywistości i oczekiwań odbiorców, nie zatracając jednocześnie idei ocalenia dla potomnych tradycyjnej muzyki i śpiewu. Przedstawiamy zarys ruchu festiwalowego w Polsce i pobudzenie świadomości potrzeby ochrony kultury ludowej. Prezentujemy analizę i ocenę repertuaru prezentowanego na scenie w warstwie słownej i muzycznej, a także funkcje jakie Festiwal pełnił dla polskiego społeczeństwa i kultury. Wreszcie przybliżamy festiwalową rzeczywistość na przestrzeni minionych lat przywołaną we wspomnieniach osób, które blisko związane z Festiwalem organizacyjnie i funkcyjnie dostrzegają wyjątkowość tego dorocznego święta folkloru.
Przez pół wieku estrada festiwalowa gościła wielu znakomitych artystów. W części fotograficznej, podzielonej na dekady, staraliśmy się zamieścić jak najwięcej sylwetek laureatów. Wielu z nich po najwyższą nagrodę – Basztę sięgało parokrotnie. Prezentujemy mistrzów. Wśród nich są i tacy, którzy przekazując wiedzę następcom, wychowali kolejne pokolenia znakomitych muzyków i pieśniarzy. Przedstawiamy uczestników wydarzeń towarzyszących Festiwalowi – Targów Sztuki Ludowej, widowisk obrzędowych, konkursów tematycznych, zabaw ludowych – wydarzeń zamkniętych w przestrzeni kazimierskiego Dużego i Małego Rynku, tych odległych w czasie i tych współczesnych, odbywających się w ramach Klubu Festiwalowego. Dobór fotografii podyktowany był także chęcią przedstawienia wykonawców reprezentujących wszystkie regiony etniczne kraju. Chociaż to trudne i w pełni niemożliwe, staraliśmy się oddać niepowtarzalny klimat zabawy i koloryt radosnego, wspólnotowego przeżywania festiwalowego święta. W ciągu pięćdziesięciu lat wielu wykonawców już od nas odeszło. Pragniemy oddać Im hołd, a także podziękować tym artystom, pasjonatom, instruktorom i mecenasom kultury, którzy utrwalając tradycje własnych regionów przyczyniają się do zachowania trwałości kultury ludowej.

fot. Krzysztof Butryn
Spis treści:
Od redakcji
Andrzej Sar – O genezie i historii Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Piotr Dahlig – Półwiecze słowa śpiewanego i nuty granej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą a postepy wiedzy o folklorze i tradycyjnych kulturach muzycznych
Jerzy Bartmiński – O tekstach pieśni – na estradzie i nie tylko
Jan Adamowski – Społeczne i kulturowe funkcje Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Paweł Onochin – Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym
WSPOMNIENIA
Maria Baliszewska – 50 lat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu z perspektywy radiowca
Elżbieta Sendejewicz – Szukanie formy
Helena Weremczuk – Złote Gody
Janina Biegalska – Festiwal bliski sercu
Maria Brzezińska – Pół serio – pół żartem
Andrzej Sar – Profesor Adam Kilian
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA
Lata 1970-1979
Lata 1980-1989
Lata 1990-1999
Lata 2000-2009
Lata 2010-2015
JUBILEUSZ 50-LECIA OFKiŚL 2016
Wykaz Laureatów
Resume. 50 Years of the National Festival of Folk Bands and Singers in Kazimierz Dolny
Spis zawartości płyt

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn
* Zdjęcie na górze: „Muzyka najbliższa ziemi…”. 50 lat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, fot. Krzysztof Butryn