Majowe warsztaty w Galerii Sztuki Ludowej STL

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na drugi w tym roku cykl warsztatów realizowany w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej 2017”. Tym razem uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w plecionkarstwie oraz lepieniu gwizdków z gliny. Trwają zapisy.

Plan spotkań:

15-16 maja (poniedziałek-wtorek) – pokaz i warsztaty wyplatania z wikliny – prowadzenie Grzegorz Gordat

Grzegorz Gordat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i kozienickiej Grupy Twórczej Wena. Rzemiosłem ludowym zainteresował się ponad osiem lat temu dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze z wikliny. W krótkim czasie sam spróbował swoich sił, naśladując swego nauczyciela, który pomagał i udzielał mu cennych porad. Rzemiosło zafascynowało go do tego stopnia, że wkrótce rozpoczął terenowe poszukiwania wzorów i technik stosowanych w wikliniarstwie. Pan Grzegorz na stałe współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Dęblinie, gdzie prowadzi zajęcia wikliniarskie. Swoje kosze wykonuje głównie techniką żeberkowo-krzyżową. Potrafi upleść różnego rodzaju i wielkości kosze gospodarcze, beczki zasobowe,  kosze na kwiaty, koszyczki dekoracyjne, płoty, aranżacje zieleni, tacki na owoce i inne.

Podczas warsztatów w Galerii Sztuki Ludowej będzie można zobaczyć jak powstaje kosz wiklinowy, a także samodzielnie wykonać proste formy wikliniarskie.

17-18 maja (środa-czwartek) – warsztaty lepienia gwizdków glinianych – prowadzenie Anna i Rajmund Kicmanowie

Anna i Rajmund Kicmanowie ceramiką zajmują się z zamiłowania od ponad 20 lat. Oboje należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ich twórczość nawiązuje do dawnych tradycji ludowego garncarstwa, które oprócz niezbędnych w gospodarstwie wyrobów oferowało rzeźbę figuralną – wizerunki świętych, kapliczki, kropielniczki, a także figurki korespondujące z polskimi świętami i zwyczajami – szopki, kolędnicy, anioły, baranki oraz figurki zwierząt i ptaszki-gwizdki jako zabawki dla dzieci.

Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie pod okiem rzeźbiarzy ulepić z gliny tradycyjne gwizdki w kształcie ptaszków.

Uwaga! Warsztaty dla grup zorganizowanych trwają 1,5 godz.:
Godz. 8.30-10.00; 10.30-12.00; 12.30-14.00
Opłata: 5,00/osoba

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14,  Lublin

Materiały do warsztatów zapewnia organizator.

Warsztaty realizowane są przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Lublin.