Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej szuka młodych badaczy!

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej organizuje konkurs „Kultura wsi. Moja kultura” dla gimnazjalistów i młodzieży ponadgimnazjalnej. Uczniowie będą wcielać się w rolę badaczy i opowiadać o wsi za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych środków.

„Kultura wsi. Moja kultura” to konkurs przeznaczony dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa podkarpackiego. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy na temat wybranego elementu kultury wsi. Mogą one być poświęcone zarówno tradycji, jak i współczesności – miejscowym, wydarzeniom, osobom, zwyczajom, muzyce… Wszystkiemu, co młodym ludziom wydaje się ważne. Praca może mieć formę eseju, filmu, reportażu radiowego, prezentacji multimedialnej lub cyklu zdjęć. Można ją przygotować samodzielnie lub w grupie. Najlepsi wygrają nagrody rzeczowe, a klasy laureatów wezmą udział w wycieczce do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Dzisiejsza wieś w porównaniu z tą sprzed 25 lat to dwa różne światy. Zmieniło się wszystko: zwyczaje, język, to, jak ludzie mieszkają, jak pracują, jak się ubierają, czego słuchają, co czytają… O ile o dawnej wsi naukowcy i muzealnicy wiedzą już dość dużo, o tyle wieś współczesna ciągle jest nie do końca zbadanym lądem, który aż prosi się o nowych odkrywców.

Chcielibyśmy, żeby w tej roli wystąpili najlepsi badacze – ludzie młodzi, obeznani z nowoczesnymi mediami, umiejący szybko wyszukiwać informacje i dzielić się nimi. Jednym słowem: chcemy, żeby odkrywcami współczesnej wsi byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia 2017 roku. Szczegółowe informacje na www.muzeumkolbuszowa.pl

Patronem konkursu jest Marszałek Województwa Podkarpackiego. Naszymi partnerami przy organizacji konkursu są: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz podkarpacki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.