Murzynowo. Znaki istnienia i tożsamości kulturalnej mieszkańców wioski nadwiślańskiej XVIII-XX wieku

Po 25 latach nakładem Uniwersytetu Warszawskiego ukazało się wznowienie książki „Murzynowo. Znaki istnienia i tożsamości kulturalnej mieszkańców wioski nadwiślańskiej XVIII-XX wieku” autorstwa wybitnego etnologa prof. dr hab. Jacka Olędzkiego (1933-2004).

Książka wydana w 1991 roku jest niezwykłą relacją z etnograficznych badań terenowych prowadzonych w latach 1978–1987. Jacek Olędzki, mieszkając przez wiele lat w Murzynowie, w sposób niemal perfekcyjny zrealizował postulat „obserwacji uczestniczącej”. Przedmiotem jego zainteresowań były wszelkie przejawy bycia i istnienia, analizowane w kontekście codziennego życia mieszkańców wsi.

Praca może być pretekstem do dyskusji na temat znaczenia metody etnograficznej w badaniach społecznych, sposobu konstruowania opisu etnograficznego czy też przenikania się wiedzy teoretycznej i doświadczenia terenowego.

Jak piszą wydawcy „Murzynowo jest ważną publikacją dla studentów oraz przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, przede wszystkim antropologów, etnografów i socjologów”.

Jacek Olędzki (1933–2004) to jedna z ciekawszych postaci w historii polskiej etnografii. Prowadził badania między innymi na Kurpiach, Podlasiu, w Mongolii, Afryce, na Mazowszu i w Warszawie. Jest autorem książek o tematyce antropologicznej oraz artykułów publikowanych w periodykach etnograficznych (np. w czasopiśmie „Polska Sztuka Ludowa”). Zrealizował także kilka filmów etnograficznych i wykonał tysiące czarno-białych fotografii. Był pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego oraz współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN. Aktywność naukowa Jacka Olędzkiego koncentrowała się wokół problematyki tożsamości, znaków istnienia, lokalności, estetyki sztuki ludowej, wrażliwości mirakularnej.

Jacek Olędzki, Murzynowo. Znaki istnienia i tożsamości kulturalnej mieszkańców wioski nadwiślańskiej XVIII-XX wieku.
Wydanie: 2
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
ISBN/ISSN: 978-83-235-0876-2
Liczba stron: 470
Oprawa: Miękka
Format: 135×215
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Jacek Olędzki, Murzynowo. Znaki istnienia i tożsamości kulturalnej mieszkańców wioski nadwiślańskiej XVIII-XX wieku

Jacek Olędzki, Murzynowo. Znaki istnienia i tożsamości kulturalnej mieszkańców wioski nadwiślańskiej XVIII-XX wieku

www.wuw.pl