Mikstacki odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt

W dniach 15 -16 sierpnia odbędą się w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha, patrona chorych, aptekarzy, weterynarzy, więźniów, pielgrzymów, ale także opiekuna zwierząt domowych. Ktoś może powiedzieć odpust, cóż nim może być niezwykłego. A jednak… W Mikstacie z okazji uroczystości odpustowych odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Obrzęd ten znany był już w Polsce w XVI wieku. Opisywany przez Oskara Kolberga, Stanisława Bystronia. Niegdyś był bardzo popularny w Polsce, pod koniec XIX i XX zaczął zanikać. A w Mikstacie, co warto podkreślić, odbywa się nieprzerwanie od ponad trzystu lat. Zawsze 16 sierpnia po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godz. 8:00. Jest to niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej. Należy jednak podkreślić, że świadczy on także o wierze mieszkańców miasta, ale także pielgrzymów i turystów, którzy udając się na uroczystości odpustowe do Mikstatu zabierają ze sobą swoje zwierzątka, by powierzyć je opiece Świętego Rocha. Czas szybko płynie…, więc już niedługo 16 sierpień, dzień wielkiego świętowania w niewielkiej wspólnocie mikstackiej w Południowej Wielkopolsce. W tym roku przypada on w środę.

Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie msza święta naukami, które w tym roku będzie głosił ks. Przemysław Kaczkowski, notariusz Kurii Diecezjalnej i rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, a po niej nowenna do św. Rocha. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania dla dzieci i młodzieży w ramach XII edycji Szkoły Świętego Rocha. Jest to szkoła niezwykła łącząca modlitwę, zabawę, naukę. Celem spotkań jest kształtowanie wrażliwości młodych na potrzeby bliźnich oraz przybliżanie im znaczenie
tradycji w życiu człowieka, zapoznawanie z tradycjami i legendami związanymi z małą ojczyzną, a także kształtowanie poczucia odpowiedzialności za dziedzictwo pozostawione na przez przodków.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 13. sierpnia) w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędzie się spotkanie osób chorych i starszych. W intencji tych osób, których patronem jest św. Roch będzie sprawowana przez ks. Przemysław Kaczkowski. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana także świętem Matki Boskiej Zielnej pobłogosławione zostaną bukiety z kwiatów i zbóż. Po mszy Świętej sprawowanej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną
nieszpory i rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Warto zwrócić uwagę na pasterkę, która zostanie odprawiana przy Sanktuarium o godz. 24:00. Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium grobach znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.

16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie msza święta wotywna, a po niej odbędzie się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Dokona go w tym roku ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Tę niezwykłą „procesję”, która przechodzi przed bramą prowadzącą do sanktuarium trzeba koniecznie obejrzeć. Opisać ją naprawdę trudno. Wędruje tu prawie cała Arka Noego. W tej przedziwnej procesji można zobaczyć konie, krowy, kucyki, psy i koty różnych ras i wielkości, chomiki, świnki, rybki, żółwie, kurczaki i jeszcze inne ptaki i zwierzaki. W ubiegłym roku były nawet alpaki. Właściciele zwierząt troszczą się
o to, by w tym prezentowały się one jak najpiękniej. Nierzadko przystrajają je kolorowymi kokardami, a niektórzy szyją dla piesków specjalne ubranka. Na obrzęd przybywają ze swoimi zwierzątkami nie tylko mikstaccy parafianie, ale także pielgrzymi i turyści z najodleglejszych zakątków kraju. Udział w tej procesji może wziąć każdy, kto przyprowadzi, przyniesie lub przywiezie swoje zwierzęta. Od wieków wierzy się, że udział w"świętorochowym" obrzędzie błogosławieństwa chroni zwierzęta przed chorobami, ale takżewpływa na właściwe traktowanie zwierząt. Po obrzędzie błogosławieństwa będzie czas na wspólne radosne biesiadowanie. Bo jak jest odpust, to oczywiście i suma odpustowa i procesja. Ta w tym roku będzie sprawowana o godz. 11:00. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Łukasz Buzun. Uroczystość zakończy Msza
Świętasprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. Wokół Sanktuarium zrobi się ciszej, ale drzwi Sanktuarium pozostaną otwarte do zmroku, więc warto tam zajrzeć. Pięknie odnowiona świątynia zachwyciła już wielu.

I jeszcze jedna atrakcja w czasie odpustu, zarówno dla dzieci jak i dorosłych tzw. „budy”. Tak w Mikstacie nazywa się jarmark, o którym śpiewa się w piosence: „ a najbardziej mi żal. Kolorowych jarmarków… baloników na druciku… cukrowej waty …z piernika chaty…”. Na „ budach” w czasie mikstackiego odpustu to wszystko jest. I jest jeszcze piękny zwyczaj obdarowywania dzieci tzw. „odpustowym”, pieniążkami z którymi idzie się na odpustowe budy na zakupy.

Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi objęli: Biskup Kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej” , PROART oraz portale internetowe:Opoka, Dziennik Parafialny, Kultura Ludowa, Fundacja Promocji Kultury, Kraków Zaprasza, Hejnał Oświatowy.

Tekst: Małgorzata Strzelec