Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński już w ten weekend!

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński w Lublinie rozpocznie się już w tym tygodniu. Od piątku do niedzieli (18–20 sierpnia) Stare Miasto będzie stolicą kultury tradycyjnej i sztuki ludowej. Z myślą o uczestnikach organizatorzy przygotowali kilka ciekawostek, które z pewnością zainteresują każdego miłośnika Festiwalu! Re:tradycja – Jarmark Jagielloński jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Patronem medialnym Festiwalu jest KulturaLudowa.pl

Festiwal zmienił swoją nazwę

Nazwa wydarzenia zmieniła się rok temu. Kiedyś był to Jarmark Jagielloński, a obecnie Festiwal nosi nazwę Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że głównym tematem Festiwalu jest tradycja, której do tej pory w pierwotnej nazwie nie było. Dziś Jarmarkiem Jagiellońskim nazywane są targi tradycyjnego rzemiosła i sztuki ludowej. Cały Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to także koncerty, wystawy, spektakle i warsztaty.

Nazwa Re:tradycja jest odpowiedzią współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy i z którego bogactwa czerpiemy – wyjaśniają Organizatorzy.

Tradycyjnie podczas Festiwalu zostanie zaprezentowana produkcja Warsztatów Kultury, czyli koncert re:tradycja, podczas którego usłyszymy wyjątkowe aranżacje muzyczne Atanasa Valkova i Jagody Valkov powstałe na bazie muzyki tradycyjnej Polesia polskiego wykonywanej przez Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL.

Na festiwalowej scenie wystąpi też estońska grupa Puuluup, sanockie trio Wernyhora, kapela Odpoczno oraz rumuński zespół Balkan Taksim.

W programie wydarzenia nie zabraknie także potańcówek. Do tańca zagrają: Hajda Banda / Гайда Банда, Janusz Prusinowski Trio + Goście, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja.

Na uczestników Festiwalu czekają insertujące wystawy, spotkania i kino. Ponadto wszyscy miłośnicy sztuki ludowej i rzemiosła będą mieli okazję spotkać się z twórcami i nabyć ich wyroby w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

Program wydarzenia można śledzić na stronie retradycja.eu.