Nie żyje Tadeusz Adamski, przedstawiciel Łukowskiego Ośrodka Rzeźby Ludowej

W wieku 67 lat zmarł Tadeusz Adamski, rzeźbiarz ludowy z Sobisk (woj. lubelskie). Był znanym i utalentowanym rzeźbiarzem ludowym, którego twórczość związana była z Łukowskim Ośrodkiem Rzeźby Ludowej. Kontynuował tradycje rodzinne, był synem słynnego rzeźbiarza Mariana Adamskiego jednego z założycieli wspomnianego Ośrodka. 

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego kolegi, Tadeusza Adamskiego. To wielka strata dla naszego Stowarzyszenia i polskiej sztuki ludowej. Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Adamskiego odbędą się 1 września, w piątek o godz. 14. w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej – informuje Stowarzyszenie Twórców Ludowych, do którego twórca należał od 1978 roku.

Tadeusz Adamski za sprawą swojego ojca z rzeźbą ludową zetknął się już w dzieciństwie. W wieku 16 lat wziął udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Okręgowe w Lublinie (1972 r.) „Sztuka Ludowa Północnej Lubelszczyzny” uzyskując wyróżnienie.

Swoje rzeźby wykonywał z jednego bloku drewna, rzeźbił przeważnie pojedyncze figury, których kształtu doszukiwał się w obłości drewnianego klocka. Posiadają one czysty, klarowny rysunek, rzeźby nawiązują do tradycji regionu i łączy ich wiele z dziełami dawnych rzeźbiarzy ludowych.

Tematyka jego prac była różnorodna, przedstawiał sceny z codziennego życia wsi, postaci świętych oraz sceny biblijne. Wykonał wiele rzeźb, które znalazły się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Łukowie, Muzeum Lubelskim, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Toruniu, Łodzi, Krakowie.

W roku 2021 za pracę Jonasz otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Ludowej „Narracje i interpretacje w sztuce ludowej” organizowanym przez STL.

Rodzinie oraz najbliższym składamy wyrazy współczucia. Spoczywaj w pokoju.

Źródło: www.zgstl.pl