Maria Kida – dolnośląska mistrzyni tradycji

Maria Kida jest mistrzynią w dziedzinie sztuki wyrobu bibułowych kwiatów i dekoracyjnych pająków ze słomy będących świąteczną ozdobą wnętrz. W bieżącym roku na wniosek Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, przy współudziale Muzeum Karkonoskiego Maria Kida realizuje projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Mistrz Tradycji . W jego ramach Artystka przekazuje swoje umiejętności w trakcie regularnie organizowanych zajęć z młodzieżą.

W ramach podjętych działań, oprócz odbywających się w wioskach spotkań z młodzieżą, miały miejsce także pokazy warsztatowe młodzieży z Mistrzynią w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, a w Centrum Kultury Muza w Nowogrodźcu zrealizowano imponującą ekspozycję ich wspólnych prac. Miała ona charakter instalacji plastycznej, gdzie pełne blasku kompozycje zaistniały w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ze specjalnym oświetleniem, które wydobywało niewiarygodne efekty kolorystyczne sporządzonych dzieł.

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sztuka Marii Kidy przypomina powoli zapominaną już dziś tę tradycję polskiej wsi. Kompozycje kolorowych kwiatków nadal znajdują wielu amatorów. Dobrze komponują się w nowoczesnych przestrzeniach. Świadczy o tym powodzenie, którym cieszyło się stoisko Artystki podczas prezentacji w Kazimierzu Dolnym podczas Targów Sztuki Ludowej organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Zaświadcza o tym także popularność, którą cieszy się sztuka wicia bibułkowych arcydzieł wśród młodzieży – potomków polskich reemigrantów z Bośni mieszkających dziś w okolicach Nowogrodźca na Dolnym Śląsku.

Henryk Dumin – Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze