Majowe spotkania w Akademii Sztuki Ludowej

Stowarzyszenie Twórców Ludowych serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w majowych spotkaniach z rzemiosłem i sztuką ludową. Tym razem uczestnicy poznają tajniki toczenia naczyń glinianych i malarstwa na szkle. Wykonane podczas warsztatów prace mogą stać się doskonałym upominkiem dla mam, które w maju obchodzą swoje święto.

GARNCARSTWO

Garncarstwo, nazywane sztuką pięciu żywiołów, to rzemiosło, które posiada długą historię i bogate tradycje, a obecnie przeżywa swój renesans. Podczas warsztatów w Galerii Sztuki Ludowej uczestnicy będą mogli poznać tajniki zawodu garncarza, metody pracy na kole garncarskim, a także sposoby zdobienia i wypalania naczyń oraz samodzielnie spróbować wytoczyć swoje naczynie gliniane.

Spotkania poprowadzi Piotr Skiba – garncarz, który w Jadwisinie, niedaleko Lublina, urządził pracownię ceramiczną i sam zbudował tradycyjny piec garncarski. Wzory do własnych prac czerpał z ośrodków garncarskich w Urzędowie i Pawłowie. Rzemiosła uczył się od Czesława Ambrożkiewicza i Zygfryda Gajewskiego. Wykonuje także repliki starych naczyń (wykonał m.in. naczynia do filmu Quo Vadis w reż. Jerzego Kawalerowicza), odtwarza także zapomniane techniki. Bierze udział w licznych targach sztuki ludowej. Prowadzi też własną szkołę garncarstwa. Jest autorem książki "Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów".

MALARSTWO NA SZKLE

Malarstwo na szkle jest obecnie tą dyscypliną sztuki, która najbardziej kojarzy się z twórczością ludową. Malowanie na szkle najpopularniejsze jest na południowych terenach Polski, a szczególnie na Podhalu, Spiszu i Orawie. Nieliczne już ośrodki można spotkać na Kaszubach i na Lubelszczyźnie. Współcześni twórcy obok tradycyjnej tematyki i formy coraz częściej stosują własne oryginalne pomysły, eksperymentując konturem i kolorystyką. Do kolejnego cyklu warsztatów organizowanych w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej zaprosiliśmy przedstawicielkę współczesnego podhalańskiego malarstwa na szkle – Martę Walczak-Stasiowską.

To córka jednego z najznamienitszych współczesnych artystów zakopiańskich – Zdzisława Walczaka. Pod okiem taty pani Marta poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości. Jej malarstwo jest szczególne. Obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe. Artystka jest urodzoną kolorystką. W jej obrazach jest pełno świeżości, inwencji twórczej, radości i nieustającej pogody ducha. W 2010 w prezentowała cykl obrazów pt. "Janosika imię nigdy nie zaginie".

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

garncarstwo: 8 maja (środa) i 10 maja (piątek)

malarstwo na szkle: 22 maja (środa) i 23 maja (czwartek)

Spotkania odbywają się w godz.: 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30

opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla dorosłych (zapisy indywidualne):

malarstwo na szkle: 22 maja (środa) godz. 16.30-18.30 ; opłata: 15 zł/osoba

Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 4 osoby.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

oprac. Katarzyna Kraczoń