Lublin. „Odchodzenie” – portrety wiejskich muzykantów w fotografii Jana Magierskiego

Jan Magierski

Jan Magierski "Odchodzenie" – wystawa fotografii

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej Jan Magierski „Odchodzenie”.

Nad ranem 9 listopada 2005 roku przy ul. Jezuickiej 4 w Lublinie w siedzibie Fundacji Muzyka Kresów wybuchł pożar.

Spłonęły zdjęcia, kasety audio i wideo dokumentujące działalność fundacji od początku lat 90-tych, płyty CD i książki. Ogień zajął też zdjęcia wybitnego lubelskiego fotografika Jana Magierskiego.

Organizatorzy chcieliby je pokazać na wystawie towarzyszącej Festiwalowi „Najstarsze pieśni Europy”. Były to portrety wiejskich muzykantów, uczestników Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym z lat siedemdziesiątych.

Autorowi tych zdjęć udało uchwycić osobowość i temperament wiejskich artystów, godność i skupienie z jakim muzykowali. Prawdopodobnie większość twórców uwiecznionych przez Jana Magierskiego już nie żyje.

Wraz z nimi na zawsze odszedł świat starej kultury wiejskiej. Wyjęte z popiołów, nadpalone fotografie stały się przejmującą metaforą odchodzenia tradycyjnej kultury i pustki jaką po sobie zostawili jej wielcy twórcy.

Jan Paweł Magierski – nauczyciel akademicki, instruktor fotografii, fotografik .
Urodzony w Lublinie (1936), gdzie pracuje i mieszka. Od 2003 r. na emeryturze. W fotografii działa od 1961 r. początkowo jako amator. Kwalifikacje instruktorskie zdobył na Wyższym Studium Fotografii CPARA w Warszawie. Członkostwo Związku Fotografików (leg. 696) – w 1995 r.

Jest autorem kilku wystaw indywidualnych m.in. „Koncert w Kazimierzu” o Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz wystaw o tematyce polarnej – z ekspedycji geograficznych na Spitsbergen, w których uczestniczył. Jego prace, o różnej tematyce, brały udział w wielu wystawach i wydawnictwach, w tym też za granicą.

Z publikacji drukiem to albumy: „Portrety i krajobrazy”- Lublin 1978, „Polska Fotografia Krajobrazowa” – Kielce 1985, „ Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym”- Lublin 1989, „Między Wisłą a Bugiem – Skarby przyrody i kultury”- Lublin 1998, „Mistrzowie Polskiego pejzażu”- Kielce 2000.

Wystawę będzie można ją oglądać w godzinach 10:00-16:00 (wtorek, czwartek, piątek) i 12:00-18:00 ( poniedziałek, środa).

17 września (czwartek) 2009 r., godz. 19.00 – otwarcie
STOP!Galeria siedziba Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża"
Krakowskie Przedmieście 39, Lublin