Lublin. Noc Świętojańska na folkowo

19 czerwca w Lublinie na Starym Mieście w ramach Nocy Świętojańskiej odbędą się koncerty muzyki folkowej. Zagrają: zespół Burdon (ukraina), Troitsa (Białoroś), Dron, Miatlica, Orkiestra św. Mikołaja (Polska).

LUBLIN – Plac po Farze, godz. 20.00 – 24.00

Noc Świętojańska – najkrótsza noc w roku, zwana Sobótką lub Kupalnocką. Czas swawoli, magii i miłości, w którym woda i ogień posiadały szczególnie oczyszczającą moc.

Powszechnie wierzono, że na św. Jana słońce dwa razy kłania się ziemi, a każdy będzie mógł zapewnić sobie tej nocy szczęście i dobrobyt. To święto dziś znowu łączy nas z prastarymi wierzeniami i praktykami, szczególnie we wspólnej zabawie.

Spotkaniem na Placu po Farze – w magicznej oprawie Starego Miasta – dopełnimy tradycji świętowania nocy przesilenia. Tegoroczna lubelska Noc Świętojańska to moc energii muzycznej – brzmień folkowych, eksperymentalnych i improwizacji.

Na scenie zagoszczą zarówno muzycy zza wschodniej granicy – lwowski zespół Burdon, białoruska grupa Troitsa – jak i zespoły z Lublina –Dron z egzotycznym instrumentarium, w którym prym wiodą australijskie trąby didgeridoo i indyjski sitar oraz słowiańska Orkiestra św. Mikołaja.

Burdon (muzyka Karpat i Bałkanów) – lwowska kapela folkowa, założona w 2002 roku, wykonująca muzykę inspirowaną wschodnioeuropejskim – szczególnie karpackim folklorem. Aby lepiej odtworzyć dźwięki dawnej muzyki etnicznej, zespół wykorzystuje instrumenty ludowe. Ale oprócz tego muzycy chcą tradycję traktować w świeży, współczesny sposób, bez udawania, że utwory do końca odpowiadają autentycznemu materiałowi. Zachwycają publiczność błyskotliwymi aranżacjami i niesamowitym, energetyzującym wyczuciem bycia na scenie. www.burdon.lviv.ua.ua

Troitsa (progresywny folk białoruski) – Grupa powstała w 1996 roku na Białorusi. Nazwa "Troitsa" oznacza liczebnik trzy (czyli liczbę członków), ale też religijny termin "Trójca", co ma podkreślać zakorzenienie grupy w narodowej tradycji. Oryginalne kompozycje, bogate instrumentarium, profesjonalizm widoczny w śpiewie lidera i technicznych umiejętnościach towarzyszących mu muzyków, przyniosły grupie rozgłos i uznanie publiczności wielu krajów. Zespół wielokrotnie gościł w Lublinie i ma w tym mieście licznych fanów. Surowe, powściągliwe brzmienie wokalu ubarwione nieraz zostaje żywiołowymi, instrumentalnymi ścieżkami. Gdzie indziej – emocjonalnie snute opowieści rozpływają się w zredukowanych, uspokojonych brzmieniach. Troista na scenie, to hipnotyczne brzmienie archaicznej białoruszczyzny – garść tajemniczej białoruskiej tradycji z domieszką zróżnicowanej muzyki świata. To żywioł który nie pozostawia słuchacza obojętnym. www.troitsa.net

Orkiestra Św. Mikołaja (laboratorium tradycji UMCS) – lubelska grupa, istniejąca od 1988 r., od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną rodzimym folklorem muzycznym. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie wielu tradycyjnych manier wokalnych. W swoich aranżacjach siedmioosobowa grupa stosuje często egzotyczne instrumenty strunowe i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Muzyka Orkiestry to kolaż tematów, transowe brzmienia i zaskakujące świeżością aranżacje. To świetny dialog muzyków, i indywidualność warsztatu zarazem. Na scenie tradycja łączy się ze współczesnością, wciągając słuchacza w zniewalającą podróż w głąb muzycznej przygody. www.mikolaje.lublin.pl

Miatlica to młoda grupa folkowa złożona głównie ze studentów z Białorusi. Powstała całkiem niedawno dzięki zamiłowaniu do folku i chęci tworzenia muzyki. Ich muzyka to tradycyjne białoruskie pieśni ludowe połączone z nowym folkowym brzmieniem. Osią zespołu są wokale, wokół których oscyluj dźwięki takich instrumentów jak: djembe, darabuka, flet poprzeczny, flet prosty, didgeridoo, gitara klasyczna. W skład grupy wchodzi 7 osób. Ich udany koncert na festiwalu Wielokulturowy Lublin, gdzie zostali odebrani bardzo entuzjastycznie przez publiczność, dodał im jeszcze więcej muzycznej energii do fascynacji starymi folkowymi brzmieniami.

Dron (didgeridoo world music) – młody, obiecujący zespół z Lublina. Nazwa zespołu to podstawowy dźwięk na didgeridoo. Ten oryginalny australijski instrument stanowi trzon grupy. Muzyka zespołu jest eksperymentalna, w dużej części oparta o improwizacje. Każdy z jej członków wywodzi się muzycznie z innego gatunku – łączy ich jedna idea tworzenie muzyki z zakresu „World Music”. Zaskakujące puenty i dowcipne aranżacje to nie lada gratka dla miłośników muzyki improwizowanej. www.myspace.com/digidron

Organizatorem Nocy Świętojańskiej 2009 jest lubelskie Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego – skupiające muzyków, animatorów kultury, studentów. Działania Stowarzyszenia od lat skupia się na popularyzacji wartości kultury tradycyjnej we wszelkich jej przejawach. Najważniejszymi przedsięwzięciami Stowarzyszenia jest pismo folkowe Gadki Chatki oraz współorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Mikołajki Folkowe”.

www.nocswietojanska.lublin.pl

TESTTT