Łódzka Pograjka

W dniach 4-5 listopada w Łodzi odbędą się Dni Kultury Tradycyjnej. W programie m.in. warsztaty przyśpiewek i tańca, zabawy taneczne przy żywej wiejskiej muzyce, a także filmy, wykłady oraz wystawa fotograficzna.

Pograjka Łódzka nie jest spotkaniem klubu, stowarzyszenia czy członków domu kultury. Uczestnicy są wolnymi elektronami, każdy z nich jest z innego środowiska, ma inne doświadczenia, na co dzień słucha innej muzyki.

Wspólną przestrzenią dla tego spotkania staje się żywa i dzika wiejska muzyka, przy której iskry się sypią, która cieszy, tak jak wspólna obecność, zabawa i muzykowanie.

Program:

4 listopada 201 (piątek)

FILMY – 17:00 – 18:00
Zaniechane Melodie – film dokumentalny Kuby Pietrzaka
Wszystkie Mazurki Świata – film dokumentalny, real. Tomasz Knittel

WARSZTATY TANECZNE (tańce polskie i nie tylko) 18:30 – 20:30

Oberek, polka, wiwat, zabawy taneczne … Warsztaty poprowadzi kapela Gęsty Kożuch Kurzu

Wszyscy wiemy, że oberek i polka to polskie tańce, ale jak wyglądają? Podstawowe kroki, trochę teorii oraz wiejskie tańce i zabawy taneczne wypełnią 2 godziny warsztatów. Poprowadzi je i do tańca zagra kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Na warsztaty organizatorzy zapraszają tych już trochę tańczących, jak i zupełnie początkujących. Umiejętności zdobyte na warsztatach będzie można później wykorzystać na wieczornych zabawach – "pograjkach".

zapisy na warsztaty: pograjka@gmail.com

21:00 POGRAJKA

Zabawa taneczna przy żywej wiejskiej muzyce. Do tańca zagra kapela Gęsty Kożuch Kurzu, Marek Przewłocki oraz Przyjaciele.

Marek Przewłocki – skrzypek ludowy, uczeń Jana Kmity, skrzypka z Przystałowic Małych (Radomszczyzna). W repertuarze ma tradycyjne melodie taneczne, z Przystałowic Małych i okolic, takie jak mazurki i oberki, polki, chodzone. Kapela Marka Przewłockiego jest laureatem 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2011 w Kazimierzu, gdzie zajęła I miejsce w kategorii folklor rekonstruowany. Grupa zajęła też III miejsce w kategorii kapel podczas XVIII Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych POWIŚLAKI 2011 w Maciejowicach oraz dostała wyróżnienie w konkursie Stara Tradycja podczas Festiwalu Mazurki 2011.

5 listopada 2011 (sobota)

WARSZTATY PRZYŚPIEWEK 13:00 – 15:00

Warsztaty przyśpiewek i innych krótkich form ekspresji mazurkowej (dla początkujących)

Na warsztatach będzie można dowiedzieć się czym się różni mazurek od oberka, poznać różne formy "ekspresji mazurkowej": przyśpiewki, przytupy, okrzyki; nauczyć się krótkich śpiewanych form muzycznych w różnych regionach zwanych "przyśpiewkami", "wyrywasami", "piosenkami" lub "kurantami" oraz nauczyć się piosenek na melodie mazurkowe. Warsztaty poprowadzi kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Zdobyte na warsztatach umiejętności będzie można wykorzystać na wieczornej zabawie – "pograjce".

zapisy na warsztaty: pograjka@gmail.com

FILMY 15:00 – 16:00

Takich pieśni sobie szukam – real. Jagna Knittel
Wieś Swarycewycze – real. Jagna Knittel

WYKŁAD 16:15 – 17:00

Życie nutą pisane – rola muzykanta w kulturze tradycyjnej – wykład mgr Aldony Plucińskiej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Muzyka wyzwala w człowieku radość i wdzięk, które zostają ukazane poprzez ruch ciała ludzkiego, najpełniej wyrażane w tańcu. Taniec jest jedną z form zabawy, zawierającą w sobie rytm, harmonię. Jak napisał antropolog kultury "…owymi najszlachetniejszymi darami zdolności estetycznego postrzegania, jakie dane zostało człowiekowi. Różnorodne i bliskie więzy łączą zabawę z pięknem". Taniec od zarania dziejów był wykorzystywany przez człowieka w magii, w obrzędowości dorocznej, rodzinnej. Pozostał językiem komunikacji międzyludzkiej. Muzyka tradycyjna, ludowa i artysta, który ją wykonuje jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, zachowuje ciąg kulturowy, z którym tak chętnie identyfikuje się człowiek kultury unifikacji i automatyzacji życia.

WARSZTATY TANECZNE 18:00 – 20:00 (tańce polskie i nie tylko)

Oberek, polka, wiwat, zabawy taneczne … Warsztaty poprowadzi kapela Gęsty Kożuch Kurzu

zapisy na warsztaty: pograjka@gmail.com

20:00 POGRAJKA

Zabawa taneczna przy żywej wiejskiej muzyce. Do tańca zagra kapela Intonarumor duo, Witosiacy oraz Przyjaciele.

Wszystkim wydarzeniom Pograjki będzie towarzyszyć wystawa pt.: Upojeni Muzyką – zdjęcia Piotra Baczewskiego

"Piękni, niezwykli ludzie. Siewcy tradycji. Upojeni muzyką. Dla części z nich muzyka tradycyjna stanowiła ważny element świata w którym wyrastali. Reszta bohaterów moich zdjęć odkryła ją dopiero na pewnym etapie swojej życiowej wędrówki. Reprezentują różne światy i pokolenia, łączy ich jednak zamiłowanie do muzyki i tradycji. Zamiłowanie do tego co dawne, ale ciągle żywe. Na wystawie zgromadziłem zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich 2 lat na terenie Mazowsza, Lubelszczyzny i Suwalszczyzny."

Bilety: w cenie 8 i 12 zł

Szczegóły na stronie www.pograjka.wordpress.com