Janosika imię nigdy nie zaginie

Janosik - obraz malowany na szkle, wyk. Marta Walczak-Stasiowska

Janosik – obraz malowany na szkle
wyk. Marta Walczak-Stasiowska

W dniach 3-4 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie odbędzie się wystawa malarstwa ludowego na szkle połączona ze spotkaniem autorskim z Martą Walczak Stasiowską, malarką z Zakopanego.

Wydarzeniom tym towarzyszyć będą prelekcje i pogadanki na temat Janosika, najsłynniejszego karpackiego zbójnika, znanego z historii,… wielu legend, podań i baśni.

Spotkanie odbędzie się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marta Walczak-Stasiowska jest uznaną twórczynią ludową, córką jednego z najznamienitszych współczesnych artystów zakopiańskich – Zdzisława Walczaka. To właśnie pod okiem taty pani Marta poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości.

Jej malarstwo jest szczególne. Obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe.

Postacie umieszczane są najczęściej na czarnym tle i wkomponowane w girlandy dekoracji kwiatowych. Artystka jest urodzoną kolorystką. Widać to w doborze i szerokiej palecie barw. W jej obrazach jest pełno świeżości, inwencji twórczej, radości i nieustającej pogody ducha.

Tym razem inspiracją dla artystki stała się postać Janosika. Ten bohater polskich i słowackich legend jest dziś powszechnie znany. Wciąż pojawiają się też nowe wersje opowieści. Przygody dobrodusznego zbójnika stały się tematem obrazów malowanych na szkle. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać także historii o Janosiku, być może trochę innych niż te znane z filmów i seriali.

W spotkaniu mogą uczestniczyć grupy zorganizowane oraz wszyscy zainteresowani.

Miejsce spotkania: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
ul. Grodzka 14 , II piętro (wejście od ul. Ku Farze), Lublin

3 listopada (czwartek), godz. 10.00 – 17.00
4 listopada (piątek), godz. 9.00 – 13.00

TESTTT