Leonard Śliwa nie żyje

Leonard Śliwa, fot. M.Nowak

Leonard Śliwa, fot. M.Nowak

W wieku 61 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł (29.04.2012) Leonard Śliwa popularyzator muzyki koźlarskiej, instrumentalista, regionalista, wychowawca młodych muzyków, propagator Zbąszynia i Regionu Kozła.

Leonard Śliwa urodził się w 1951 r. w Perzynach, od 1976 r. mieszka w Wolsztynie. Pochodzi z Perzyńskiego rodu Śliwów, jest wnukiem Piotra Śliwy, który był bratem znanego koźlarza Tomasza Śliwy z Chrośnicy.

Leonard Śliwa od chwili ukończenia szkoły muzycznej w klasie skrzypiec w Zbąszyniu nieprzerwanie uczestniczył w życiu wielu zespołów i kapel Regionu Kozła.

Był też związany z Zespołem Regionalnym "Wesele Przyprostyńskie", grywał w kapeli Franciszka Hirta z Chrośnicy. Ze wspomnianymi zespołami zdobył wiele laurów, m.in. I miejsce w festiwalu ogólnopolskim w Kazimierzu nad Wisłą i wielkopolskim w Wilczynie (2000) oraz statuetkę Boryny na Biesiadzie Weselnej w Węgrowie (2001).

W czerwcu ubiegłego roku Rada Miejska Zbąszynia przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Leonardowi Śliwie. Została ona przygotowana na wniosek burmistrza Tomasza Kurasińskiego. Kilka miesięcy później, w październiku Leonard Śliwa został laureatem XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".

Leonard Śliwa był wielkim pasjonatem i propagatorem muzyki ludowej, dbającym o jej autentyczność. Swoją pasją zaraził wielu młodych muzyków, dla których stał się profesorem rzemiosła ludowego.

Założył uznaną i cenioną ostatnio grupę "Pastuszkowi Grocze" spod Zbąszynia, która dała wiele wspaniałych koncertów. Był także wiceprezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych. Podczas wyjazdów "w Polskę" starał się promować Zbąszyń i Region Kozła.

Tekst: Jan Prządka

TESTTT