Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka 2019

W 2019 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych ogłosił w formule otwartej XLVIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka.

Na konkurs nadesłano 85 zestawów poetyckich i 44 prozatorskie.

W dniu 25 października 2019 roku w Lublinie jury obradujące w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Halina Kosienkowska-Ciota, mgr Katarzyna Kraczoń (sekretarz konkursu),
dr Donat Niewiadomski (przewodniczący jury) I nagrodę w dziedzinie poezji przyznało Piotrowi M. Nowakowi („Jesionowy 1957”) i Annie Piliszewskiej („Szczaw”).

Nagrodę II za zestawy wierszy uzyskali: Franciszek Cwalina („Amico”) i Barbara Krajewska („Róża1”) oraz Mirosław Kowalski („Dym”) za liryki Ku zachodowi i Sad o zmierzchu.

Nagrodą III uhonorowano: Józefa Chojnackiego („Senior”) za wiersz PamiętamFloriannę Kiszczak („Jemioła”) za utwory Wiersz o domu i Życie nie odchodź ode mnieMarka Klamczyńskiego („Klon”) za zestaw, Zofię Roj Mrozicką („Skorusa”) za zestaw oraz
Sabinę Szymbor („Malwa”) także za zestaw.

Wyróżnienia w poezji otrzymali: Jan Bliźniuk („Turkus”) za wiersze Poranek na wsi i Pamięć o matceIzabela Dudziak („Rusałka”) za zestaw ze szczególnym wskazaniem na wiersz WieczoremHalina Graboś („Lawendowa kołyska”) za wiersze Wiatr i Skrzynka na
listyKrystyna Igras („Dąb”) za wiersz JesieńEwa Jowik („Krokus”) za nawiązanie do poetyki pieśni ludowej w utworze DumkaWiesław Musiałowski („Bieszczadnik”) za zestaw, Mirosław Puszczykowski („Margerytka”) za zestaw; Stanisław Salata („Stan”) za utwory Lipiec i Wiejski poetaMarek Szewczyk („Dragon”) za wiersz Po mszy.

Wyróżnienie specjalne za wiersz Rymy panaJanowe – poświęcony Janowi Pockowi –przyznano Markowi Mioduszewskiemu („Litera”).

W prozie I nagrodę przyznano Andrzejowi Murańskiemu („Jawor”) za tekst Wszystkik Święntyk.

Laureatką II nagrody została Zofia Przeliorz („Przytulina”) za opowieść wierzeniową Strziga.

Nagrodę III otrzymali: Maciej Kowalski („Widyn”) za opowieści Zaklinacz koni i Głupi LeonAgnieszka Weronika Panasiuk („Vesper”) za tekst Mroźna legendaWaleria Prochownik („Jesień”) za zestaw; Piotr Sowiński („Sowa”) za opowiadanie Pogórzanin.

Wyróżnieniami w prozie uhonorowano: Martynę Gibek („Pamiętnik”) za opowiadanie Dwa oblicza młodościJolantę Mulek („Fiołek”) za tekst W starej walizce na strychuKazimierza Surzyna („Feliks2019”) za legendę Jak Jezus ryby stworzył oraz Martę Zasłonę
-Kotnowską („Zakot”) za opowieść wspomnieniową Gołębiowa z Kukawek.

Zdaniem jury poziom artystyczny nadesłanych utworów poetyckich był na ogół wyrównany. Tematyka prezentowanych utworów była dość jednorodna i uboga zwłaszcza w motywy nawiązujące do tematyki ludowej, dominowały teksty o charakterze wspomnieniowym.

W niektórych utworach można zaobserwować nadmierne operowanie schematami. Teksty prozatorskie pokazały małe zróżnicowanie pod względem gatunkowym i tematycznym. Jury
przestrzega przed bezpodstawnym i nieprawdziwym wykorzystywaniem gwary w wyrażeniach, w których pierwotnie ona nie występowała. Cieszy natomiast fakt większej świadomości recepcji postaci i twórczości Jana Pocka. Jury nie oceniało zestawów niespełniających wymogów formalnych konkursu (przekroczona liczba nadesłanych tekstów).

Specjalne podziękowania kierujemy w stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało tegoroczną edycję konkursu.

Jury konkursu
Jan Adamowski
Halina Kosienkowska
Katarzyna Kraczoń
Donat Niewiadomski

* Zdjęcie główne: Posiedzenie Jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka 2019, fot. Katarzyna Kraczoń