Kurpiowska artystka Apolonia Nowak wystąpiła na Open’er Festiwal

Apolonia Nowak znana kurpiowska wycinankarka i śpiewaczka wystąpiła na tegorocznym Open’er Festival w Gdyni. Występ na jednym z największych festiwali muzycznych w Polsce to efekt współpracy artystki z zespołem Sorry Boys.

Apolonia Nowak urodziła się w 1944 r. w Piaseczni, obecnie mieszka w Kadzidle. Jest jedną z najbardziej znanych artystek ludowych z regionu kurpiowskiego. Śpiewać zaczęła w 1960 r. z zespołem „Kurpianka”. W swoim repertuarze posiada tradycyjne pieśni „leśne”, weselne oraz kolędy, które śpiewa w gwarze kurpiowskiej. Jest laureatką m.in. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Złota Baszta – 1990 r.) oraz Nagrody im. O. Kolberga w roku 1992.

Współpraca zespołu Sorry Boys z ludową śpiewaczką zaczęła się przy nagrywaniu ich trzeciego albumu. Jak wspomina w wywiadach wokalistka zespołu Bela Komoszyńska po raz pierwszy usłyszała Apolonię Nowak na płycie „Zaświeć niesiądzu”. Wtedy nie sądziła, że kiedykolwiek dojdzie do takiej współpracy. Album Roma napisana w połowie po polsku i angielsku, emanuje charakterystycznym dla zespołu bogactwem muzycznych światów i kontekstów. Na płycie pojawiają się zaskakujące inspiracje z różnych epok i szerokości geograficznych – od Chopina, poprzez Ewę Demarczyk, śpiew kurpiowski, aż po tradycję Gospel. W marcu 2017 roku płyta uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku alternatywa.

Apolonia Nowak wystąpiła podczas pierwszego dnia festiwalu w utworze „Wracam”, który promuje płytę Roma. Jak pisze wydawca piosenka jest opowieścią o niebezpiecznej podróży w głąb siebie i wyzwoleniu z krępujących więzów, inspirowana pieśniami kurpiowskimi i książką “Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach” Clarissy Pinkoli Estés.

Warto nadmienić, że to nie pierwszy projekt muzyczny, w którym bierze udział kurpiowska artystka. Pani Apolonia współpracuje m.in. z zespołem muzyki dawnej Ars Nova, z którym nagrała w 1996 roku wyżej wspomnianą płytę „Zaświeć niesiądzu” oraz w 2002 r. płytę „Anatomia kobyły” (zawierającą pieśni ludowe o koniach) jak również z zespołem Swoją Drogą Trio (płyta Pola, 2009 r.).

Open’er Festiwal to jeden z największych festiwali muzycznych w Polsce, na którym pojawiają się znakomite zespoły z całego świata. Podczas tegorocznej edycji, która trwała od 28 czerwca do 1 lipca wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak Radiohead, Foo Fighters, The Weeknd, The xx.

Źródło: na podst. www.cojestgrane24.wyborcza.pl / www.to.com.pl

* Zdjęcia: Facebook Sorry Boys