Jubileuszowy benefis Janiny Chmiel [audio]

Janina Chmiel – znana i ceniona śpiewaczka oraz tancerka ludowa z Wólki Ratajskiej na Lubelszczyźnie obchodziła jubileusz z okazji 80. urodzin. Podczas benefisu były wspomnienia, życzenia oraz śpiewy i występy zespołów ludowych.

„W tym roku, właśnie w grudniu pani Jasia obchodzi osiemdziesięciolecie urodzin. Jakże nie można było zrobić spotkania i uhonorować ją z okazji tak pięknego jubileuszu. Pani Chmielowa ze względu na swoja skromność nie do końca chciała tego benefisu, bo troszeczkę się bała i była speszona, ale my wszyscy wiedzieliśmy, że jej się to należy” – mówi Lidia Tryka, instruktor ds. folkloru JOK, pomysłodawczyni spotkania.

Benefis odbył się 28 grudnia 2017 roku w Janowskim Ośrodku Kultury w Janowie Lubelskim w kameralnej atmosferze. Na spotkanie przybyły osoby blisko związane z artystką, jak również przedstawiciele władz samorządowych, Antoni Kulpa – Wicestarosta Janowski, Józef Zbytniewski – Wójt Gminy Godziszów oraz organizacji i instytucji kultury m.in. z Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach, Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

janina-chmiel-benefis4_fot.k.butryn

fot. K. Butryn

janina-chmiel-benefis2_fot.k.butryn

Od lewej: Lidia Tryka, Janina Chmiel i Anna Chmiel, fot. K. Butryn

Janina Chmiel urodziła się w 1937 roku w Wólce Ratajskiej k/Janowa Lubelskiego w bardzo muzykalnej rodzinie. Jej ojciec był znanym skrzypkiem, założycielem orkiestry dętej, w której grali również bracia pani Janiny. Jest wybitną śpiewaczką, tancerką i gawędziarką. Śpiewa tradycyjne archaiczne pieśni zapamiętane z domu rodzinnego, wykonywane przez babkę i matkę. W raz ze swoim mężem Czesławem (który był również bębnistą w kapeli Dudków ze Zdziłowic) niejednokrotnie zdobywali najwyższe nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego „Taneczny Krąg” w Rzeszowie.

Artystka jest osobą bardzo zasłużoną dla kultury ludowej, nie tylko regionalnej ale i ogólnopolskiej. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia, które otrzymywała w ponad trzydziestoletniej pracy artystycznej, m.in.:  Nagroda im. O. Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Złota Baszta na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, laureatka Nagrody „Muzyka Źródeł” Polskiego Radia. Nagrania jej pieśni znalazły się również na kilku wydawnictwach tj. „Muzyka Źródeł. Od narodzin do śmierci” oraz „Wokół dziecka”, Polskie Radio RCKL, „Spod niebieskiej góry – muzyka Roztocza”, In Crudo, „Na rozstajnych drogach”, Szkoła suki biłgorajskiej.

Podczas spotkania Jubilatce okoliczną piosenkę zaśpiewała Alina Myszak – śpiewaczka z Kocudzy oraz zespół śpiewaczy „Janowianki”. Miłym prezentem był również występ mistrzów i uczniów Szkoły Suki Biłgorajskiej.

janina-chmiel-benefis3_fot.k.butryn

Janina Chmiel z uczennicami Anną Chmiel i Agnieszką Łukasik, fot. K. Butryn

„Nie spodziewałam się takiego pięknego spotkania. Ja kocham śpiewać i tańczyć. To trzeba mieć we krwi. Jakbym tego nie miała, to bym tu dzisiaj nie przyszła” – tłumaczy wzruszona Janina Chmiel.

Pani Janina nie tylko lubi śpiewać, ale również chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi ludźmi. Dlatego też miłym akcentem była obecność uczennic. Podczas benefisu towarzyszyły jej wnuczka – Anna Chmiel i Agnieszka Łukasik, które od młodych lat uczyły się pieśni od swojej mistrzyni, odnosząc razem z nią sukcesy m.in. I nagroda w konkursie Duży-Mały na Ogólnopolskim Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych.

„Na początku nie chciałam. Babcia mnie namawiała i tata żebym spróbowała zaśpiewać i wystąpić. Później mi się to spodobało. Teraz mimo tego, że jestem dużo starsza i trochę mniej śpiewam, to nadal mi się to podoba. Na obecną chwilę trochę pieśni zapomniałam, ale jakbym zobaczyła tekst, to by mi się przypomniały” – wspomina Anna Chmiel, wnuczka pani Janiny. „Dzisiaj też było mi ciężko sobie cokolwiek przypomnieć bo byłam zestresowana, chociaż to babcia obchodziła te urodziny a nie ja” – dodaje.

Należy dodać, że oprócz wspomnianych, do repertuaru artystki chętnie sięgają także inne uczennice młodego pokolenia, pochodzące z różnych miejscowości w Polsce.

janina-chmiel-benefis4_fot.k.butryn

fot. Alina Boś

fot. K. Butryn

fot. K. Butryn

Organizatorami benefisu były Szkoła Suki Biłgorajskiej, Janowski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Życzymy Janinie Chmiel dużo zdrowia oraz wielu tak radosnych i rozśpiewanych dni w życiu!

Posłuchaj:

Tekst, fotografie, realizacja: Krzysztof Butryn