Nakładem wydawnictwa Muzeum Etnograficznego w Toruniu ukazała się książka Andrzeja Waligórskiego „Język sugestii, magii i propagandy. Praca z dziedziny antropologii społecznej”. To kolejna pozycja z serii „Etnografia ocalona” mającej na celu wydobywanie z zakamarków archiwalnych tych prac z polskiej etnologii i antropologii, które z różnych przyczyn nie doczekały się do tej pory wydania. W lipcu muzeum wydało także tom zbiorowy „Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII w. Jego dzieje i problematyka konserwatorska” pod redakcją naukową dr Macieja Prarata.
Książka „Język sugestii, magii i propagandy. Praca z dziedziny antropologii społecznej” ukazała się pod redakcją naukową prof. Grażyny Kubicy i w tłumaczeniu Marii Moskal.
Z kolei publikacja „Wiatrak koźlak w Chrośnie z końca lat 60. XVIII w. Jego dzieje i problematyka konserwatorska” to wieloautorska monografia poświęcona jednemu z niewielu takich obiektów w województwie kujawsko-pomorskim. Jej redaktorem naukowym jest dr Maciej Prarat. – Głównym celem stawianym sobie przez autorów publikacji było stworzenie rzetelnego i wszechstronnego, monograficznego opracowania: przedstawienie szeroko pojętej historii młyna, zaprezentowanie jego problematyki konserwatorskiej oraz przeanalizowanie znaczenia społeczno-symbolicznego – czytamy w recenzji dr Darii Jagiełło. Tak konsekwentne i świadome skupienie na zabytku umożliwiło dodatkowo zestawienie wniosków i wyników badań z efektami prowadzonych pod autorskim nadzorem jednego z współautorów monografii prac.