Janusz Prusinowski Trio na WOMEX 2012

Janusz Prusinowski Trio, fot. nadesłane

Janusz Prusinowski Trio
fot. nadesłane

Janusz Prusinowski Trio wystąpi na Międzynarodowych Targach Muzyki Świata Womex w greckich Salonikach. Trio znalazło się wśród trzydziestu zespołów, wybranych spośród blisko tysiąca zgłoszeń z całego świata.

WOMEX The World Music Expo (www.womex.com) to najważniejsze międzynarodowe targi world music, a zarazem największa na świecie sieć profesjonalistów związanych z muzyką tradycyjną, etniczną i folk.

W ramach WOMEX odbywają się koncerty, konferencje i pokazy filmów dokumentalnych.

Tegoroczne Targi WOMEX odbędą się w Salonikach w dniach 17–21 października 2012.

Podczas targów wystąpi Janusz Prusinowski Trio – praktykujący wielbiciele mazurków, oberków, kujawiaków i wiwatów. To duże wyróżnienie zarówno dla zespołu, jak i dla tradycyjnej muzyki polskiej, coraz bardziej rozpoznawanej i cenionej na świecie.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja największego
prywatnego archiwum muzyki wiejskiej w Polsce – Archiwum Muzyki
Odnalezionej. Jego twórcą jest Andrzej Bieńkowski – malarz, etnograf,
pisarz, profesor warszawskiej ASP.

Tak o początkach archiwum wspomina Bieńkowski: „Polska, 1980 rok, wali się komunizm. Benzyna na kartki, niczego nie ma. Zaczynam jeździć po wsiach i nagrywać muzykę. Sytuacja dziwna, jest wiele kapel, ale nikt ich już nie potrzebuje, ani na wsi, ani w mieście. Muzykanci wyprzedają instrumenty, przestają grać. Powoli wszyscy o nich zapominają. (…) Robiliśmy unikalne nagrania i filmy, bez stresu i w naturalnych warunkach, w domach muzykantów. Zbiory dotyczą prawie całej Polski, Ukrainy i Białorusi, to ok. 1500 muzykantów, no i śpiewaczki. W tym rekonstrukcje 80 kapel. Archiwum zawiera zarówno nagrania najstarszych typów kapel wiejskich, jak i współczesnej muzyki weselnej. Tysiące zdjęć terenowych. I perła naszej kolekcji – zdjęcia zrobione przez pierwszych fotografów ze wsi. Fotografowali wesela, zabawy, pogrzeby, codzienne życie…”.

Janusz Prusinowski Trio to czwarty polski zespół występujący na Międzynarodowych Targów Muzyki Świata Womex. Wcześniej udało się to zespołom Kroke, Chudoba, Motion Trio i Kapela ze Wsi Warszawa.

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i języku improwizacji.

Rozpoznawalny styl Trio opiera się na znajomości muzykanckiego rzemiosła, zanurzeniu w tradycji wiejskiego grania do tańca i twórczej komunikacji z tancerzami.

Skład zespołu (czteroosobowy) to:
Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, śpiew;
Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban;
Michał Żak – flet poprzeczny, szałamaja, klarnet;
Piotr Zgorzelski – basy.
Gościnnie: Szczepan Pospieszalski – trąbka.

Więcej o zespole i targach na stronie www.januszprusinowskitrio.pl  oraz  www.womex.com.

TESTTT