„Jade ja se…” – premierowy teledysk zespołu Odpoczno

Kilka dni temu miała miejsce premiera teledysku „Jade ja se…” zespołu Odpoczno, będąca zapowiedzią płyty, która ukaże się na początku przyszłego roku.

Zespół wykonuje muzykę ludową z regionu opoczyńskiego w interpretacjach, które z jednej strony wyraźnie nawiązują do tradycji, ale wzbogacają ją twórczo, m.in.: o elementy muzyki improwizowanej i jazzu. Kwartet tworzą bowiem muzycy z bardzo różnymi doświadczeniami: Joanna Gancarczyk to śpiewaczka, która uczyła się swojego fachu od wiejskich muzykantów, Marek Kądziela jest znakomitym gitarzystą jazzowym, Piotr Gwadera bębni m.in. w L. Stadt i Mister D., a skrzypek Marcin Lorenc  grywa mazurki m.in. z Maciejem Filipczukiem.

„Na tę polkę natknęliśmy się podczas szukania opoczyńskich nagrań i od razu złapała nas za serce. Wyjątkową melodią i nieregularną formą. W oryginale, na którym się wzorowaliśmy, wykonuje ją kapela Wincentego Firmowskiego a opisana jest jako „Polka koło stawu”. „Jade ja se…” – był pierwszym utworem, który znalazł się na płycie Odpoczna, został wyprodukowany przez Pawła Cieślaka i stał się potem kierunkowskazem i fundamentem podczas pracy przy pozostałych utworach” – tłumaczy Marcin Lorenc grający w zespole na skrzypcach.

Grupa Odpoczno powstała w 2014 roku, wspólnym mianownikiem dla członków zespołu okazała się muzyka z regionu opoczyńskiego. Starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, grupa chce łączyć współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania. Odpoczno jest laureatem Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015.

* Zdjęcie na górze: Kadr z teledysku „Jade ja se…”, fot. www.facebook.com/odpoczno