W poniedziałek wielkanocny rusza trzecia edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Program tegorocznego „wiosennego karnawału” zapowiada kolejne fascynujące spotkania i odkrycia muzyczne oraz oczywiście – gorące tańce do muzyki najlepszych wiejskich kapel.
Tak jak w poprzednich edycjach, koncertom towarzyszyć będzie spontaniczne granie w klubie festiwalowym i warsztaty.
Będą też nowe propozycje: konferencja „Muzyka Ocalona”, poświęcona zbiorom archiwalnych nagrań polskiej muzyki tradycyjnej oraz barwne, sobotnie wydarzenie na skwerze Hoovera – Targowisko Instrumentów.
Festiwal rozszerza formułę – o ile w poprzednich edycjach podążał przede wszystkim śladem rytmów mazurkowych, śledził ich losy i migracje w świecie, o tyle w tym roku otworzy się również na inne przejawy muzyki tradycyjnej – szczególne miejsce przewidziano dla pieśni.
Piątkowy koncert w Studio S1 wypełnią pieśni kurpiowskie – usłyszymy je w wykonaniu grupy śpiewaczek z Kurpiów (pieśni kurpiowskie w oryginalnej formie, in crudo) oraz chóru Polskiego Radia pod dyr. Stanisława Krawczyńskiego (pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego i Mikołaja Góreckiego). Trzecim wykonawcą tego koncertu będzie Monodia – męski zespół śpiewaczy prowadzony przez Adama Struga.
W środę zabrzmią tradycyjne pieśni ukraińskie w wykonaniu zespołu Bożiczi z Kijowa. W czwartek poznamy nowy projekt muzyków dawnych pt. „W poszukiwaniu stylu polskiego” oraz zespołu Kwadrofonik pt. „Drugie brzmienie dźwięku – Szymanowski”.
Mazurków oczywiście nie zabraknie – znakomici wiejscy muzykanci będą je prezentować codziennie – i podczas koncertów, i w klubie festiwalowym (tu również w towarzystwie muzyków jazzowych).
W poniedziałek, podczas inaugurującej festiwal imprezy otwartej na Bielanach, w podziemiach kościoła pokamedulskiego usłyszymy mazurki Chopina i Szymanowskiego.
Wiejskie mazurki i oberki grać będą w tym roku nie tylko wiejscy muzykanci, ale również młodzi ludzie, często z miasta, którzy u tych mistrzów się uczą. Będą to laureaci ogłoszonego przez „Wszystkie Mazurki Świata” konkursu „Stara Tradycja”. Ilość zgłoszeń do tego konkursu oraz wysoki poziom jaki zaprezentowali uczestnicy przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów.
I ostatni, najgorętszy akcent festiwalu – to sobotnia Noc Tańca w Skwerze, czyli mazurkowo-oberkowe szaleństwo do białego rana!
Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” objęty jest honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Organizatorem festiwalu jest fundacja Wszystkie Mazurki Świata.
Partnerami są: Polskie Radio 2, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, Państwowe Muzeum Etnograficzne
Miejsca festiwalu:
Kościół pokamedulski, Bielany, ul. Dewajtis 3
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego – ul. Modzelewskiego 59
Skwer – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60A
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12
Państwowe Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1
Festiwal jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Bilety na koncerty: 20 i 15 zł, na Noc Tańca 30 zł, na warsztaty -10. Przedsprzedaż biletów: www.ebilet.pl, Skwer, Krakowskie Przedmieście 60 a