Niech się plecie w Cieszynie

Niech się plecie w Cieszynie

fot. arch. Stowarzyszenie Serfenta

Stowarzyszenie Serfenta oraz Zamek Cieszyn zapraszają na wernisaż wystawy "Niech się plecie", który odbędzie się 13 kwietnia 2011r. w Galerii Oranżerii.

Wystawa powstała w ramach zrealizowanego przez Stowarzyszenie Serfenta projektu Plecionkarskim szlakiem Wisły, po którego sukcesie rozpoczął się kolejny, Plecionkarskim szlakiem Polski, by w jeszcze większym zakresie tropić wiejskich artystów-plecionkarzy.

Na wystawę składają się materiały zebrane podczas etnograficznych badań terenowych. Można na niej zobaczyć kilkadziesiąt barwnych fotografii prezentujących ludzi, ich życie, pracę oraz wyroby związane z plecionkarstwem, a także eksponaty z dziedziny współczesnego dizajnu, bazujące na tradycyjnych materiałach lub technikach.

Podczas wernisażu odbędzie się pokaz plecionkarskiej twórczości ludowej oraz prezentacja filmu dokumentalnego Co ty pleciesz?

Ekspozycję można zwiedzać codziennie od 14 kwietnia do 22 maja br. w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp wolny.

W ramach wystawy odbędą się bezpłatne warsztaty wikliniarskie dla dzieci prowadzone przez instruktorów rękodzieła artystycznego. Informacje oraz zapisy: tel. 033 8510821 lub tmajorek@zamekcieszyn.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Łącznie z realizacją wystawy odbędzie się też organizowana przez Stowarzyszenie Serfenta konferencja "Hand Made in Poland" podejmująca dyskusję nad aktualną kondycją rękodzieła artystycznego oraz nad możliwościami i ograniczeniami jego dalszego rozwoju. Zapraszamy 10 maja 2011 r. do sali konferencyjnej Uniwersytet Śląskiego w Cieszynie.

KONFERENCJA

Konferencja "Hand Made in Poland" odbędzie się 10 maja 2011 r. (wtorek) w sali konferencyjnej UŚ w Cieszynie. Organizatorami są Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna oraz Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Śląskiego.

Założeniem jest doprowadzenie do twórczego spotkania, na którym reprezentanci różnych dyscyplin naukowych będą wymieniać uwagi i dyskutować nad aktualną kondycją rękodzieła artystycznego oraz nad możliwościami i ograniczeniami jego dalszego rozwoju. Poruszony zostanie temat ochrony i przetrwania tradycyjnych, tzw. ginących zawodów, problematyka przemian sztuki ludowej i sposoby ich atrakcyjnego prezentowania odbiorcom w XXI wieku.

Po wykładach odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prelegentów, studentów i zaproszonych gości. Równocześnie planujemy cykl twórczych, rękodzielniczych warsztatów jako urozmaicenie spotkania – wewnątrz i na zewnątrz budynku uczelni, w tym wspólne wyplatanie przestrzennej formy wiklinowej.

Bliźniacza konferencja, choć z modyfikacjami, jest zaplanowana na październik 2011r. w Poznaniu, w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na UAM.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.