Haft, perebory, wiatrownica – nowe źródła inspiracji!

Rusza nabór do kolejnej edycji „Dialogów z sąsiadami”, eksperymentalnej przestrzeni spotkań na pograniczu kultur! Poszukiwani młodzi miłośnicy designu, architektury i rękodzieła, którzy wezmą udział w wizycie studyjnej na terenach Podlasia i okręgu grodzieńskiego.

W ramach 10 dniowych warsztatów zainteresowane osoby z Polski i Białorusi będą uczestniczyć w artystycznym plenerze w Michałowie na Podlasiu, odwiedzą lokalnych twórców ludowych, wezmą udział w warsztatach ciesielstwa, tworzenia nadruków na tkaninach i haftu oraz poznają tradycje zdobnictwa domów i tkanin w tych regionach.

Nowa inicjatywa Stowarzyszenia na Rzecz Ziemi Podlaskiej Drumla nosi tytuł: „Dialogi z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim”. Jej uczestnicy będą mieli okazję uwiecznić to dziedzictwo oraz nadać mu nowy, unikalny kształt tworząc przestrzeń dialogu między pokoleniami twórców i odbiorców sztuki.

Prace wykonane przez nich w trakcie warsztatów wezmą udział w konkursie na projekt materiałów promocyjnych inspirowanych wzornictwem ludowym z pogranicza polsko-białoruskiego. Najlepsze prace będą mogły zostać wykorzystane przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego na tych terenach.

Nasz projekt „Dialogi z Sąsiadami 3” składa się z trzech etapów: najpierw zaprosimy uczestników do wspólnego poszukiwania inspiracji w czasie wizyty studyjnej, następnie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie, a pod koniec roku zorganizujemy wystawę prac w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Najlepsze projekty znajdą się również w planowanym albumie – powiedział Filip Pazderski ze Stowarzyszenia Drumla – Chcemy dać szansę młodym ludziom do realizacji, być może, swoich pierwszych projektów, które trafią do ich portfolio, a odbiorcom będą przypominać o wspólnym dziedzictwie kulturowym po obu stronach granicy.
Projekt jest kontynuacją dotychczasowych działań Stowarzyszenia Drumla na rzecz rozwoju polsko-białoruskiego dialogu międzykulturowego. Tym razem motywem przewodnim planowanych działań będzie ludowe wzornictwo w postaci drewnianego zdobnictwa domów oraz charakterystycznych wzorów haftu i tkactwa.

Do wzięcia udziału w projekcie Stowarzyszenie Drumla zaprasza młodych architektów, adeptów sztuk artystycznych z Polski i Białorusi zainteresowanych m.in rzemiosłem, grafiką, projektowaniem przedmiotów użytkowych oraz wnętrz. Mile widziani są również etnografowie, kulturoznawcy i osoby uzdolnione artystycznie. Do udziału szczególnie zachęcamy studentów pochodzących z Podlasia oraz okręgu grodzieńskiego na Białorusi. Wizyta studyjna to także doskonały sposób na spędzenia kreatywnych i inspirujących wakacji. Warsztaty odbędą się w dniach 15 – 25 sierpnia br. na Podlasiu i na Białorusi.

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego i przesłanie go razem z CV na adres dialogi@drumla.org.pl do dnia 05 lipca 2013 roku.
Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie. Opłata rejestracyjna wynosi 85 PLN (wpłata po zaakceptowaniu kandydatury).

Więcej informacji, w tym formularz rekrutacyjny, na www.drumla.org.pl oraz na Facebook/ Stowarzyszenie Drumla, a także pod adresem drumla_s@wp.pl.

Projekt „Dialogi z sąsiadami 3: Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim” organizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wśród organizacji i instytucji, które zadeklarowały włączenie się w działania projektowe są: Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii „Niezbudka”, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Białostockie Muzeum Wsi, Galeria im Sleńdzińskich w Białymstoku, Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne z Nowej Woli oraz organizacja partnerska z Białorusi.