Prawo autorskie a sztuka ludowa

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska zaprasza na wydarzenie : "Prawo autorskie a sztuka ludowa", które odbędzie się już 19 czerwca w Warszawie.

Prawa autorskie twórców ludowych stanowią swoistą szarą strefę, podobnie jak kultura ludowa sama w sobie – znajdując się poza systemem dystrybucji nigdy nie wykształciła ona mechanizmów działania wobec wszechobecnych i obowiązujących przepisów.

Postanowiliśmy poruszyć ten często pomijany w debacie publicznej temat i zainteresować specyfiką utworów ludowych i folkowych. Do zabrania głosu w formie krótkich wystąpień zaprosiliśmy:

– mec. Michała Błeszyńskiego – Radcę Prawnego, specjalistę w dziedzinie prawa własności intelektualnej, który poruszy temat ochrony twórczości ludowej w kontekście przepisów prawa autorskiego

– dr Piotra Cichockiego – antropologa internetu z Instytutu Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego, który mówiąc o kulturze ludowej, porówna nowe zjawiska muzyczne z tradycyjną muzyką folkową,

– Magdalenę Sobczak-Kotnarowską – etnomuzykologa i muzyka z Kapeli ze Wsi Warszawa, która spojrzy na poruszoną tematykę z punktu widzenia twórcy,

– Joannę Potęgę z Fundacji Muzyka Odnaleziona, która opowie o problemach z rozpowszechnianiem archiwów związanych z twórczością ludową oraz o doświadczeniach Fundacji w kontakcie z twórcami i wykonawcami muzyki folkowej.

Po wystąpieniach zaproszonych gości, będzie oczywiście okazja do wspólnej dyskusji.

Spotkanie zakończy się koncertem – na harmonii pedałowej, tradycyjnym polskim instrumencie, zagra dla nas Małgorzata Makowska – kulturoznawca o specjalności folklorystyka i etnologia, która od dziewięciu lat poszukuje żywej tradycji pośród lokalnych, wiejskich śpiewaków i muzykantów. Gra m.in. w takich zespołach jak Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Kapela Kosa-Palec, Kapela z Budy Ruskiej, Dautenis.

Zapraszamy również do pozostania z nami w państwomiasto po spotkaniu i świętowania wspólnie 8 urodzin Creative Commons!