Fryderyk 2018 dla Kapeli ze Wsi Warszawa

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się wczoraj ceremonia rozdania Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2018. Statuetką Fryderyka za najlepszy album w kategorii “muzyka korzeni” otrzymała Kapela ze Wsi Warszawa za płytę „re:akcja mazowiecka”.

„Bardzo się cieszymy i jesteśmy ogromnie zaskoczeni. Ta płyta to opus magnum naszych 20-lat wędrówek po bezdrożach Polski i świata. Jest dedykowana mistrzom i przewodnikom korzennej kultury, którzy nas inspirują, uczą i przekazują tematy dawne” – opowiadał ze sceny Maciej Szajkowski, lider zespołu.

Odbierając statuetkę Fryderyka z rąk Tomasza Organka i Zespołu Tulia, Maciej Szajkowski w sposób szczególny podziękował ludowym artystom, którzy wzięli udział w nagraniu nagrodzonego albumu: śpiewaczkom Marii Bienias, Mariannie Rokickiej, zespołom Bandysionki, Carniacy, Kapeli Zdzisława Kwapińskiego, oraz skrzypkowi Stefanowi Nowaczkowi i Eugeniuszowi Szymaniakowi grającemu na ligawkach.

W kategorii „album roku muzyka korzeni (blues, folk, country, muzyka świata, reggae)” nominowane były także płyty:
– Hańba – „Będą bić!”
– Kroke – „Traveller”
– Krzysztof Krawczyk – „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”
– Zakopower i Atom String Quartet – „Zakopower i Atom String Quartet”

Okładka płyty re:akcja mazowiecka

Okładka płyty re:akcja mazowiecka

Re:akcja mazowiecka to szczególny album nagrany w roku 20 urodzin zespołu. Kapela ze Wsi Warszawa z siedmioma albumami i setkami zagranych na całym świecie koncertów – powraca na równinę mazowiecką by spotkać się i zagrać z jednymi z ostatnich wiejskich muzykantów.

Jak mówią muzycy: “Wyprawiliśmy się kolejny raz na mazowieckie łąki, pola, zapomniane wsie, “Szlakiem Tradycji”. I odnaleźliśmy Ich… a może Oni odnaleźli nas? Tak jak znakomita śpiewaczka Maria Bienias, która powitała nas serdecznymi słowami “trochę latek na Was czekałam”…”

Płyta dostępna jest w dwóch wersjach. Odrębna, limitowana dwupłytowa edycja albumu rozszerzona została o zapis oryginalnych wykonań mazowieckich mistrzów: Marii Bienias, Marianny Rokickiej, Stefana Nowaczka, Eugeniusza Szymaniaka oraz grup: Bandysionki, Carniacy z Czarni i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia.

Miksem i masteringiem nagrań zajęło się Studio AS One. Wydawca KarrotKommando.

Płyta “Re:akcja mazowiecka” powstała przy wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia oraz STOARTu a Mistrzów z Mazowsza wspiera Mazowiecki Szlak Tradycji.

* Zdjęcie na górze: fot. zrzut ekranu z TVP Kultura