Zwiedzanie pracowni garncarskich, spotkania z twórcami ludowymi, warsztaty rękodzielnicze, kiermasz. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji święta Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Wyjątkowy w skali kraju piknik etnograficzny odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 1 maja 2018 r. w Czarnej Wsi Kościelnej.
Impreza ta ma na celu promocję najstarszego szlaku etnograficznego w Polsce, opracowanego i wdrożonego w 1994r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Szlak od 24 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.
Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, rzeźbiarza z Sokółki, twórcę ludowych zabawek drewnianych oraz twórczynię krajek z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.
Film o twórcach, których spotkamy na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego:
W programie przewidujemy:
– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni
– spotkania z twórcami ludowymi
– prezentacja tradycyjnych technologii i form
– sprzedaż wyrobów twórców ludowych oraz producentów tradycyjnej, zdrowej żywności
– nauka toczenia na kole garncarskim
– warsztaty pisankarskie
– warsztaty tkania krajek
– warsztaty tradycyjnego kiszenia – gospodarstwo “Czerwone korale “, Czarna Wieś Kościelna
– występ zespołu Batareja w dn. 29 kwietnia (niedziela)
– stoiska promujące atrakcje turystyczne.
Wydarzenie organizowane jest piąty raz z rzędu i cieszy się dużą popularnością wśród społeczności lokalnej, mieszkańców gmin ościennych oraz turystów odwiedzających w tym czasie nasz region.
Organizatorami są Dom Kultury w Czarnej Białostockiej oraz Fundacja Wolna Wyspa z siedzibą w Karczmisku .
* Zdjęcie na górze: W Pracowni Jana Kudrewicza, fot. Andrzej Kudlewski / Dom Kultury Czarna Białostocka