Flamenco ze słowiańską duszą. Madrugada nagrywa płytę

Madrugada to grupa młodych muzyków zakochanych w folklorze muzycznym cyganów andaluzyjskich. Po kilku latach wspólnego grania postanowili zwrócić się również ku rodzimej tradycji. Płyta Sombra, którą właśnie przygotowują to fuzja flameco z elementami polskiej muzyki ludowej.

Jest to bez wątpienia pierwszy tego typu projekt muzyczny w Polsce. Zespół Madrugada powstał w 2014 roku. W dorobku ma liczne koncerty w kraju i zagranicą. Podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe grupa zdobyła wyróżnienie w konkursie Scena Otwarta za trafną fuzję kulturową.

„Nasz debiutancki album będzie nosił nazwę Sombra – czyli po hiszpańsku cień. To kontrast do nazwy zespołu Madrugada oznaczającej świt. Dualizm jest motywem przewodnim płyty, bo w projekcie łączymy dwa muzyczne światy i zawsze trochę światła i trochę cienia” – zapowiadają artyści.

Na płycie usłyszymy zarówno biały śpiew jak i hiszpańskie cante jondo, gitary w stylu flamenco flirtujące z jazzem i oberkiem oraz sporą dozę zupełnie autorskich kompozycji i aranżacji. „Sięgnęliśmy po kilka pieśni z Kurpiów i Lubelszczyzny, które wpletliśmy w żywiołowe flamenco”.

Na stronie www.wspieram.to prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wydanie albumu.

W planach zespołu jest nagranie 10  utworów, na razie udało się zarejestrować dwa. Do pierwszego singla Zaświeć Niesiądzu powstał już videoklip: