„Wiejska Zabawa”- poznaliśmy laureatów konkursu na tkaninę dwuosnowową

Ludgarda Sieńko i Karolina Radulska to laureatki tegorocznego konkursu na tkaninę dwusosnowową. W tym roku tematem przewodnim była „Wiejska zabawa”. Konkurs, który jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce został zorganizowany po raz 26. Wręczenie nagród odbyło się 23 października w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie (woj. podlaskie).

W konkursie wzięło udział 15 tkanin zgłoszonych przez 12 autorek. Zgodnie z regulaminem prace musiały nawiązywać do ogłoszonego tematu konkursu jak również powinny być wytkane  z przędzy wełnianej na ręcznych krosnach, techniką dwuosnowową.

Jury, w którego skład weszli eksperci z dziedziny sztuki ludowej, oceniając prace konkursowe, podkreślało wysoki i wyrównany poziom tkanin. Zgłoszone prace wyróżniały się różnorodną, interesującą kompozycją wymagającą niezwykłej wyobraźni tkackiej.

Komisja w tym roku postanowiła przyznać dwie I nagrody dla Ludgardy Sieńko za tkaninę pt. „Zabawa na wsi” oraz Karoliny Radulskiej za tkaninę pt. „Wiejska zabawa”.

II nagrodę otrzymała Teresa Pryzmont za zestaw tkanin pt. „Zabawa w maju” i „Ubaw przy ognisku”, Alicja Kochanowska za zestaw tkanin pt. „Wieniec dożynkowy – zabawa ludowa” i „Festyn ludowy”, a także Bernarda Rość za tkaninę pt. „Zabawa wiejska”. Przyznano również trzy równorzędne III nagrody dla Danuta Radulskiej za tkaninę pt. „Zabawa przy ognisku”,  Kazimiery Makowskiek, Lucyna Kędzierskiej za zestaw tkanin pt. „Wiejska zabawa w sadzie” i „Wiejska zabawa” oraz Agnieszce Iwanickiej za tkaninę pt. „Wiejska zabawa”,

Wyróżnienia w konkursie otrzymały Helena Gołko za tkaninę pt. „Wiejska zabawa”, Jadwiga Możejko za tkaninę pt. „Potańcówka wiejska”, Monika Burak za tkaninę pt. „Wiejska zabawa”.

Organizacja konkursu ma na celu między innymi podtrzymanie regionalnych tradycji tkackich, tworzenie warunków do rozwoju twórczego, promocję sztuki ludowej, więc z ogromną satysfakcją odnotowano udział w konkursie 4 tkaczek młodego pokolenia, które podjęły z powodzeniem trud kontynuowania lokalnych tradycji. Członkowie jury obserwując pozytywne efekty organizowana cyklicznie konkursu na tkaninę dwuosnowową w Janowie, zawnioskowali o kontynuację tych działań poprzez organizację kolejnych jego edycji .

Nagrody w XXVI konkursie na tkaninę dwuosnowowa Janów 2018 ufundowali: Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie

Prace konkursowe można oglądać w jedynej w Polsce Izby Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie przy ul. Białostockiej 14. Wystawa będzie czynna do 10 listopada we wtorki i czwartki w godz. 8-15 oraz soboty w godz. 8-14.

Następnie tkaniny zaprezentowane zostaną w Galerii Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie promocja publikacji na temat tradycji janowskiego tkactwa dwuosnowowego.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2018. EtnoPolska”.