Festiwal „Podlaska Oktawa Kultur”

Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. Festiwal odbędzie się w dniach 23-28 lipca 2011 r.

Województwo podlaskie to niepowtarzalna kraina, zachwycająca bogactwem różnorodności nie tylko przyrodniczych, ale i kulturowych. To niezwykłe miejsce przyciągające do siebie atrakcjami turystycznymi, których nieodzownym elementem jest zróżnicowanie kulturowo-religijne regionu.

Nie bez znaczenia mówi się o tym województwie jako o niezwykłej mozaice kultur… Barwna mieszanka obyczajów i religii sprawia, że jest to miejsce specyficzne. Zawiłości historii regionu spowodowały, iż Podlaskie prócz Polaków zamieszkuje ludność białoruska, litewska, rosyjska, romska, tatarska, ukraińska i żydowska. Ta niezwykła rozmaitość etniczna – dziedzictwo wielokulturowości- przejawia się obecnie przede wszystkim w tradycyjnych pieśniach, tańcach i obrzędach.

Z fascynacji pięknem tego niezwykłego dziedzictwa, a także z chęci podkreślenia, iż kultura jest najlepszą płaszczyzną kształtowania wzajemnego szacunku i tolerancji do odmienności powstała Podlaska Oktawa Kultur, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru, który od 2008 roku odbywa się w Białymstoku. Sukces festiwalu sprawił, że impreza na dobre wpisała się w cykl działań związanych z promocją regionu.

W pierwotnym zamyśle Festiwal miał prezentować kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami, bowiem do tej pory nie było w Białymstoku imprezy scalającej przedstawicieli tych mniejszości, z których każda przejawiała różną aktywność społeczną.

Podlaska Oktawa Kultur miała stać się miejscem współpracy, bez względu na liczebność czy zaangażowanie przedstawicieli danej grupy. Jednak festiwal samoistnie ewoluował. Jak mówi Andrzej Dyrdał – pomysłodawca i dyrektor Festiwalu, a zarazem szef Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, organizatora POK – zainteresowanie imprezą jest ogromne i przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

Dzięki temu w kolejnych latach poza wpisanymi w nazwę "ośmioma kulturami" widzowie mogli zapoznać się również z muzycznym dorobkiem m.in. Greków, Turków, Chorwatów czy mieszkańców Indii. W dużej mierze związane jest to z umieszczeniem POK wśród imprez Międzynarodowej Organizacji Sztuki Folklorystycznej (International Organization of Folk Art), dzięki czemu WOAK był zasypywany propozycjami od zespołów z kilku kontynentów. Występy coraz szerszej grupy wykonawców jeszcze bardziej zachęcały widzów do uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych, a zespołom pozwalały na poznanie podlaskiej kultury, zachęcając tym samym do promowania jej na całym świecie. Nadal najważniejsza pozostaje prezentacja dorobku kultur obecnych w województwie podlaskim, choć organizatorzy nie zamykają się na gości z innych krajów.

Od czterech lat organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby w trakcie Festiwalu przedstawić artystyczną perfekcję i dokonania twórcze zespołów uprawiających różne gatunki muzyki i sztuki, począwszy od rekonstrukcji muzyki tradycyjnej, poprzez folk, jazz, po muzykę klasyczną, artystycznie opracowane i stylizowane programy charakterystyczne dla zespołów pieśni i tańca oraz widowiska muzyczne.

Na podstawie nadsyłanych do organizatora materiałów audio i wideo wybierane są grupy prezentujące wysoki poziom artystyczny i ciekawy repertuar. Na festiwalu często występują grupy, które mają tytuł Zespołów Narodowych. Znakomite programy artystyczne oparte są zarówno na oryginalnych prezentacjach, wiernych tradycyjnym wykonaniom, jak również na nowatorskich muzycznych stylizacjach.

Podlaska Oktawa Kultur zyskała wielu sympatyków zarówno wśród uczestników, którzy co roku przyjeżdżając na festiwal, wymieniają się wzajemnie doświadczeniami, jak również wśród widzów, którzy w lipcowe popołudnia mogą przyjemnie spędzić czas, biorąc udział w festiwalowych koncertach. Adresatami Festiwalu są właściwie wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.

Program koncertów jest ułożony tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Dlatego też mieszkańcy województwa, a także turyści odwiedzający w tym czasie Podlaskie chętnie przychodzą na otwarte koncerty miejskie, a i występy w terenie cieszą się dużym zainteresowaniem. W plebiscycie 20latRP.pl_Pochwalmy się! Oktawa została wybrana kulturalnym wydarzeniem 20-lecia województwa podlaskiego! Jest to obecnie największa impreza w regionie: przez kilka dni koncertowych w Białymstoku i innych miejscowościach województwa podczas kilkudziesięciu koncertów prezentują się setki wykonawców.

W tym roku Festiwal odbędzie się w dniach 22-29 lipca 2011 r. Wszystkich zafascynowanych wielobarwnym folklorem, a także tych, którzy nie doświadczyli jeszcze uroków Podlasia, zachęcamy, by odwiedzili stolicę tego pięknego regionu i poczuli atmosferę festiwalowych koncertów.

Mamy nadzieję, że artyści oraz zespoły, które wystąpią podczas tegorocznej Oktawy, kolejny raz zaskoczą nas swoim artystycznym programem i pozwolą na chwilę oderwać się od szarej codzienności.

W tym roku będziemy mieli okazję zobaczyć między innymi: Państwowy Akademicki Chór Republiki Białoruś im. Citowicza z Mińska, Zespół Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie "Šviesa", Zespół Pieśni i Tańca "Baszłam" z Groznego, Orkiestrę Teatru Narodowego we Lwowie, studentów Szkoły Operowej A. Teligi z Bytomia oraz Marię Pomianowską i Zespół Polski.

KulturaLudowa.pl sprawuje patronat nad Festiwalem

wiecej.gif Program Festiwalu