Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży

W dniach 19−21 września 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”. Impreza, która będzie otwarta w godzinach 10-18.00, to mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży i rodzin. W programie znajdą się miedzy innymi wydarzenia związane z obchodami Roku Kolberga. Wstęp wolny.

Instytut im. Oskara Kolberga przygotowuje na sobotę 20 września czytanie na żywo bajek zebranych przez ojca etnografii polskiej, zebranych w książce Aż tu nagle…Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga. Publikacja zawiera wybrane teksty, stanowiące charakterystyczne przykłady tradycyjnej prozy ludowej, przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Teksty pochodzą z wielu regionów dawnej Polski i prezentują różne typy ludowych opowieści: od bajek magicznych, o cudownych bohaterach i zdarzeniach, poprzez legendy o treści religijnej, po pełne komizmu i dowcipnych konceptów anegdoty.

Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zaplanowało na piątek 19 września warsztaty pt. „Galeria baśniowych przedmiotów magicznych”, które rozpoczną się od czytania najciekawszych baśni z różnych regionów polski. Na ich podstawie dzieci wspólnie stworzą własną galerię przedmiotów magicznych znajdą dla nich współczesne zastosowania w nowych opowieściach. Uczestnicy odpowiedzą też na pytania: jakiej magii dziś potrzebujemy? a może dziś wystarczy nam technologia?

Niewątpliwą atrakcją Festiwalu będzie również spektakl „Kusy Kolberg” w wykonaniu Teatru Słuchaj Uchem. Przedstawienie pokazuje dawne piosenki dziecięce, kołysanki, zabawy, gry, opowieści i bajki w nowej odsłonie. Składa się na nie wybór z bogatego zbioru dzieł Oskara Kolberga dokumentującego folklor dawnej Rzeczypospolitej. Spektakl promuje najnowszą, płytę Kai i Janusza Prusinowskich zatytułowaną „Gdzie się podział Kusy Janek”– płytę nie tylko do słuchania, ale i do bawienia!

Ponadto w programie znajdzie się szereg warsztatów i zajęć w Warsztatowni przygotowywanej z firmą Astra. Atrakcjami będą również czytane na żywo, a także wystawy, pokazy animacji i festiwalowa biblioteka. Odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach ze znanymi autorami książek dziecięcych
i młodzieżowych, poznać ilustratorów i ulubionych twórców komiksów m.in. Bohdana Butenkę, Pau, Sylwie Chutnik, Agnieszkę Kręglicką, Joannę Olech, Joannę Krzyżanek, Grzegorza Kasdepke, Rafała Kosika, Annę Brzezińską i Andrzeja Gondka.

Na Festiwalu pojawi się także aktorka Barbara Bursztynowicz, która przeczyta wiersze Tuwima, Nela Mała Reporterka – najmłodsza na świecie autorka reportaży podróżniczych. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z możliwości spotkania Ciekawskiego Georga ulubionego bohatera kreskówek oraz
z warsztatów Książkowych Molików prowadzonych przez Ciotkę Książkulę. Specjalnie dla mniejszych dzieci powstanie kącik z zabawkami firmy trzymyszy.pl, będzie też działało małe kino przygotowane przez Muzeum Animacji Se-Ma-For.

Przygotowana zostanie też strefa targowa gdzie kilkudziesięciu wystawców z całej Polski zaprezentuje swoją aktualną ofertę. Rodzice i dziadkowie będą mieli okazję w promocyjnych cenach kupić nowości książkowe m.in. bajki, baśnie, komiksy, audiobooki i ebooki, podręczniki i pomoce szkolne, a także gry i zabawki.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” został objęty honorowymi patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka i Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz−Waltz.

Szczegółowy program na stronie: www.festiwalczytajmy.pl