Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim

Gdzieś „obok nas” jest świat, w którym samochody i ludzie pędzą jakby wolniej, gdzie kult rozumu, nowości oraz anonimowości nie niweczy tradycji i potrzeby życia we wspólnocie. Ten świat – uwieczniony na fotografiach Roberta Garstki – to miejsca, w których ludzie, przymykając oko na gospodarcze czy kulturowe przemiany, pielęgnują dawne obyczaje i obrzędy.

To Śląsk, który nas otacza, a którego być może nie znamy.

Autor zdjęć – fotograf, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach – dotarł do wsi i miejscowości, w których budzące dziś zdumienie tradycje są nadal żywe. Udokumentował wydarzenia rodzinne, kult religijny, brał udział w rytuałach. Zdjęcia, które są owocem kilkuletnich badań, stały się esencją wystawy „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”.

Dokumentalista ujął w kadrze między innymi darcie pierza, babski comber, sportretował śmiergustników czy grupy kolędnicze. Upamiętnił obrzędy chrześcijan, chasydów i wyznawców prawosławia. Wystawa jego prac wzbogacona będzie dodatkowo o eksponaty związane z obrzędowością, pochodzące ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, dzięki czemu umożliwi pełniejsze zapoznanie się z tymi fascynującymi zwyczajami i ceremoniami.

Podczas wernisażu, który odbędzie się 24 września o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34 w Bytomiu Robert Garstka wystąpi z prelekcją. Warto dodać, że autor zdjęć jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Wydał książkę Będziński pejzaż frasobliwy, albumy fotograficzne Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary, Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim oraz inne publikacje.

 

Wernisaż wystawy: 24 września (środa), godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 24.09–26.11.2014 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34
Kurator: Robert Garstka
Komisarz: Małgorzata Kłych

 

TESTTT