57. Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym – tradycyjna sztuka ludowa, warsztaty i spotkania

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na 57. Targi Sztuki Ludowej, które odbędą się w dniach 21-23 czerwca 2024 r. tradycyjnie na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Targi w Kazimierzu Dolnym to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, a głównym ich celem jest upowszechnianie i popularyzacja plastyki ludowej. Impreza jest także swoistym przeglądem współczesnego stanu tradycyjnej sztuki i rękodzieła, jego wzornictwa i technik wykonywania oraz miarą kultywowania w poszczególnych regionach.

Swój niepowtarzalny charakter Targi zawdzięczają przede wszystkim twórcom ludowym, mistrzom o wielkim dorobku artystycznym i upowszechnieniowym, w wielu przypadkach będących gwarantem zachowania regionalnej twórczości. W tym roku gościć będziemy 80 artystów z różnych zakątków Polski, reprezentujących kilkanaście dziedzin sztuki ludowej – informują organizatorzy.

Od lat Targi Sztuki Ludowej nie ograniczą się wyłącznie do ekspozycji i promocji sztuki ludowej. Tworzą, również przyjazną atmosferę do nawiązania bezpośredniego kontaktu między twórcą, a odbiorcą m.in.: poprzez pokazy rękodzielnicze przy stoiskach i otwartość artystów ludowych względem wszystkich zainteresowanych barwnym światem kultywowanej współcześnie sztuki ludowej.

Podobnie jak w poprzednich latach w Klubie Festiwalowym odbywać się będą warsztaty rękodzielnicze dla wszystkich zainteresowanych, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Warsztaty i pokazy rękodzielnicze – Klub Festiwalowy OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym

21 czerwca 2024 (piątek)
15:00-16:45 – Irena Zawadzka – pierniki dekorowane tradycyjnym wzornictwem opolskim / Aleksandra Zawacka – kwiaty z bibuły
17:00 – 18:45 – Krystyna Zagrabska – malowanie zdobniczych wzorów kujawskich

22 czerwca 2024 | sobota
15:00-16:45 – Bogusława Miś – malatura zalipiańska / Piotr Mentel – drewniane karuzele z konikami i ptaszkami
17:00 – 18:45 – Jan Michalski – wiklinowe ozdoby i wytwory

Partnerem tegorocznych 57. Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Targi Sztuki Ludowej 2024, plakat

* Zdjęcie główne: Targi Sztuki Ludowej 2023, fot. K. Butryn