Orawski dom – premiera filmu dokumentalnego o Ludwiku Młynarczyku

Orawski dom – to tytuł filmu dokumentalnego o Ludwiku Młynarczyku, orawskim artyście ludowym, pochodzącym z Tylmanowej. Premiera filmu odbędzie się 28 czerwca 2024 r. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Patronat medialny KulturaLudowa.pl

Autorem filmu jest Dawid Pulit, niezależny filmowiec pochodzący ze Spytkowic (k. Rabki-Zdrój). Zajmuje się filmem dokumentalnym oraz reklamowym, jest również studentem Szkoły Filmowej w Katowicach im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Działalność Ludwika Młynarczyka miała znaczący wpływ na rozwój kultury orawskiej, za co wielokrotnie był nagradzany. Orawski dom to podróż w głąb wielowymiarowej sylwetki, która staje się pomostem pomiędzy przeszłością i teraźniejszością – mówi pomysłodawca i autor filmu Dawid Pulit.

Orawski dom to opowieść o Ludwiku Młynarczyku, ludowym artyście, muzykancie, animatorze kultury, a przede wszystkim nauczycielu. Urodzony 13.01.1940 r., w Tylmanowej, zmarł 5.01.2024 r. Był prawdziwym społecznikiem, osobą znaną i popularyzującą kulturę Orawy na szeroką skalę. Wielokrotny zdobywca nagród na festiwalach folklorystycznych, m.in. Karnawale Góralskim i Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej,Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W 1993 r. odebrał Nagrodę im. Oskara Kolberga, w 2015 r. otrzymał Odznakę Honorową – Krzyż Małopolski.

W filmie wzięli udział znani regionaliści, historycy, muzykolodzy oraz lokalni artyści m.in. dr Małgorzata Kiereś, Benedykt Kafel, dr Bożena Lewandowska, Krzysztof Trebunia-Tutka, Bartłomiej Koszarek, Eugeniusz Karkoszka i inni.

Premiera: 28 czerwca 2024 r. g. 198.00, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce.