Niedziela Palmowa w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju

Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

Tegoroczna edycja odbędzie się 20.03.2016 r. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu rozstrzygnięty zostanie konkurs.

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu. Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

Program imprezy:

11:00 – uroczysta Msza w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju

12:00 – przejście uroczystej procesji z Chrystusem na osiołku do starego kościółka Muzeum

12:15 – rejestracja palm do konkursu

13:00 – obrady jury konkursowego

W trakcie obrad jury program artystyczny w wykonaniu zespołu regionalnego „Majeranki”. Konkursowi towarzyszyć będzie Kiermasz Wielkanocnych Przysmaków pt. „Alebabki…”

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: www.muzeum-orkana.pl 

Źródło: www.malopolska.pl