50. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Największy i najważniejszy festiwal muzyki ludowej w Polsce w tym roku obchodzi jubileusz. W dniach 23-26 czerwca 2016 na kazimierskim rynku po raz 50 zaprezentują się najlepsze kapele i śpiewacy ludowi w Polsce. 

UWAGA! Już dzisiaj zapraszamy naszych czytelników do wspólnego śledzenia tego wyjątkowego festiwalu. Na naszych stronach przez trzy dni będziemy relacjonować festiwalowe wydarzenia.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści. Na Festiwalu co roku spotyka się ok. 700 artystów. Przyjeżdżają tu również naukowcy, znawcy tematu, muzykolodzy, muzycy poszukujący inspiracji, studenci, miłośnicy i pasjonaci.

W tym roku z okazji jubileuszu 50 – lecia istnienia festiwalu organizatorzy przygotowali m.in. specjalny koncert Scena Mistrzów, na którym zaprezentują się najważniejsi i najbardziej zasłużeni dla festiwalu muzykanci i śpiewacy, a także spotkanie jubileuszowe.

Szczegółowe informacje:

 

 

 

 

 

 

 

Program festiwalu

23 czerwca, czwartek
15.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Festiwal w Kazimierzu jako przykład dobrych praktyk w ochronie tradycji” (Muzeum Nadwiślańskie, Rynek 19)

24 czerwca, piątek
9.00 – Otwarcie 49. Targów Sztuki Ludowej
11.00 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – koncert konkursowy
13.30 – Koncert towarzyszący
14.30 – Otwarcie wystawy plakatów festiwalowych prof. Adama Kiliana (Kamienica Celejowska, ul. Senatorska)
15.00 – Koncert konkursowy
17.30 – Koncert towarzyszący
19.00 – Koncert konkursowy
21.00 – ognisko dla uczestników Festiwalu w ruinach Zamku

25 czerwca, sobota
9.00 –Targi Sztuki Ludowej
10.00 – Koncert konkursowy
12:00 – otwarcie wystawy fotograficznej Muzyka najbliższa ziemi – Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w latach 1967-2016 (Dziedziniec Zamkowy)
14.00 – Koncert towarzyszący
16.00 – Koncert konkursowy
20.00 – Koncert Scena Mistrzów
21.00 – Widowisko plenerowe „Orszak weselny, żałobny rapsod”
22:00 – Nocny Korowód Pamięci i Podziękowania (start Duży Rynek)
22.30 – Spotkanie Jubileuszowe (Mały Rynek)

26 czerwca, niedziela
9.00 – Konkurs Duży – Mały
12.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu
13.30 – korowód zespołów – WRĘCZENIE ODZNACZEŃ, OGŁOSZENIE WYNIKÓW, KONCERT LAUREATÓW
16.00 – Koncert zespołu „Varsovia Manta” oraz zespołów z Lubelszczyzny

Klub festiwalowy „TYNDYRYNDY”

Dopełnieniem oferty programowej festiwalu jest organizowany od 9 lat Klub Festiwalowy „Tyndyryndy”, który daje możliwość bezpośredniego kontaktu z tradycyjną kulturą ludową w warsztatach śpiewu, tańca, rękodzieła ludowego. W programie klubu również spotkania z artystami ludowymi, koncerty i wieczorne zabawy taneczne, a także Targi Instrumentów Ludowych. Na sobotę zaplanowano ogłoszenie wyników i koncert laureatów III Konkursu na Pieśń Dziadowską.

24 czerwca, piątek
12.00-15.00 – ENCE PENCE – warsztaty dla dzieci; (namiot)
12.00-14.00 – warsztaty – ŚPIEW; (Muzeum, Kamienica Celejowska)
15.00-17.00 – warsztaty – SKRZYPCE; (namiot)
19.00 – warsztaty – TANIEC dla dzieci; ( namiot)
20.00 – warsztaty – TANIEC dla dorosłych (namiot)
21.00 – ZABAWA z udziałem mistrzów ze wsi i ich uczniów z różnych stron Polski

25 czerwca, sobota
10.00-14.00 – ENCE PENCE – warsztaty plastyczne dla dzieci; twórczynie ludowe (namiot)
10.00-14.00 – KLUB W MUZEUM, Wokół liry i tradycji dziadowskiej- prezentacje, spotkania, projekcje filmowe, dyskusje (Muzeum, Rynek 19)
14.00-16.00 – warsztaty – ŚPIEW; (Muzeum, Kamienica Celejowska)
14.00-20.00 – KAZIMIERSKI JARMARK INSTRUMENTÓW (namiot i okolice); kupno – sprzedaż – zamiana – zamawianie instrumentów i usług muzycznych, spontaniczne warsztaty i pograjki
18.00-20.00 –warsztaty – TANIEC dla dorosłych
23.00 (Mały Rynek) – ZABAWA z udziałem mistrzów ze wsi i ich uczniów z różnych stron Polski
I JESZCZE, JESZCZE, JESZCZE…

Dla wytrwałych – późno w nocy: Ogłoszenie wyników i koncert laureatów III Konkursu na Pieśń Dziadowską oraz tradycyjnie – nocny Konkurs Tańca
w międzyczasie: Piotr Baczewski i Filmy Akademii Kolberga (Muzeum , Rynek 19)

Targi Sztuki Ludowej

Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Na dużym Rynku zaprezentują swoje prace najwybitniejsi artyści i rękodzielnicy ludowi, mistrzowie swoich specjalności, laureaci prestiżowych konkursów, a także młodzi adepci plastyki ludowej, których prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i bezpośrednio nawiązują do tradycyjnego wzornictwa oraz technik rękodzielniczych. Targi nie ograniczają się do ekspozycji i promocji plastyki ludowej, ale tworzą swoistą atmosferę do nawiązania bezpośredniego kontaktu między twórcą a odbiorą m.in.: poprzez pokazy rękodzielnicze i otwartość artystów ludowych wobec wszystkich zainteresowanych barwnym światem kultywowanej współcześnie sztuki ludowej.

Więcej na stronie www.wok.lublin.pl

plakat2016_www

Autorem plakatu jest prof. Adam Kilian