40. Jubileuszowy Góralski Karnawał

To już 40. "Góralski Karnawał" w Bukowinie Tatrzańskiej, który jak co roku w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. W programie m.in. Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Popis Par Tanecznych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Kumoterki.

Tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 7 – 12 lutego 2012 r.

Historia "Góralskiego Karnawału" sięga roku 1973, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego, przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny, ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

"Góralski Karnawał" w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Król Herod i jego świta, Żyd, chłop, baca, diaboł, śmierztecka, turoń, ludowa medycyna połączona z magią, słowem to wszystko, czym zabawiają widzów kolędnicy zmierza do jednego celu – złożenia życzeń świątecznych "na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie", zakończonych gromkim śpiewem "za kolynde dziynkujymy".

Kolędowanie to dobrowolna wymiana darów. Kolędnicy składają domownikom powinszowania będące darem dobrego słowa i otrzymują w zamian podarki – w tym wypadku gromkie brawa publiczności.

Bogate i różnorodne stroje kolędników ozdobione są słomą, łańcuszkami, sznureczkami, itp. Trwa karnawałowe szaleństwo, a Bukowina mieni się różnokolorowymi barwami. Wszak to czas niesopustowyk zyniacek i kuligów!

Obok konkursu grup kolędniczych w ramach "Góralskiego Karnawału" odbywa się, trwający do późnych godzin nocnych, konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Jak najkrócej określić taniec zbójnicki? Żywioł, ogień i góralska fantazja!

W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!

Ostatni dzień "Góralskiego Karnawału" wypełniają imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych i oczywiście "Kumoterki", w skład których oprócz przejazdu kumoterkami wchodzą również zawody w skiringu, ski-skiringu i przejazd zaprzęgami paradnymi.

Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra. Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru – około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.

Z imprez towarzyszących "Góralskiemu Karnawałowi" wymienić należy spektakle w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, występy zespołów regionalnych z kraju i z zagranicy, a także, organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wystawy i kiermasze, na których prezentowane są prace z zakresu wszystkich dziedzin twórczości ludowej.

Od wielu już lat występy kolędników ocenia jury w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Stanisław Węglarz – etnolog, a konkurs par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego oceniają również przedstawiciele rodowitych górali.

Wdzięczną pamięcią ogarniamy tych, których nie ma już wśród nas: prof. Romana Reinfussa, etnografa – długoletniego przewodniczącego jury, prof. Józefa Bubaka – dialektologa, Tadeusza Staicha – zakopiańskiego literata, znawcę i miłośnika góralszczyzny, Antoniego Weissenhofa – wielkiego przyjaciela Bukowiny.

I na koniec słów kilka o konferansjerach, bez których trudno wyobrazić sobie "Góralski Karnawał". Tak naprawdę to oni są reżyserami całego spektaklu. To oni pytajom piykniy ku nom, razem z publicznością biją brawa, zachęcają tych bardziej zestresowanych, wręczają pamiątkowe dyplomy, schodzącym ze sceny dziękują słowami "wielkie Bóg zapłoć", przekazują informacje jurorom, pamiętają o sponsorach, czasami (zwłaszcza pod koniec dnia) zaśpiewają, a wszystko to okraszone uśmiechem i subtelnym, góralskim poczuciem humoru.

Przez te kilka dni rozbrzmiewa więc Bukowina tańcem, śpiewem, muzyką, a barwne korowody kolędników przypominają, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.

Syćkik Wos piyknie pytomy do Bukowiny Tatrzańskiyj na 40. Jubileusowy "Góralski Karnawał", bo przecie

Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie!

Ale bukowiański nolepsy na świecie!

Przedstawiamy program imprezy:

Bukowina Tatrzańska, 7 – 12 lutego 2012 r.

7 lutego (wtorek)

17.00 Konferencja prasowa.
18.00 Seminarium popularno-naukowe pt.: "Góralski Karnawał we współczesnej przestrzeni kulturowej – kolędowanie, taniec, kumoterki".

8 lutego (środa)

13.30 Zaproszenie na 40. Góralski Karnawał. Przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską.14.30 OFICJALNE OTWARCIE 40. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.

Prezentacja kapel i występy zespołów regionalnych.

19.00 Sztuka teatralna "Zatraceniec" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

9 lutego (czwartek)

10.00 – 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 – 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00 Przedstawienie pt.: "Kisynie kapusty według norm unijnych" w wykonaniu Zespołu Teatralnego "Maruszynianki" z Maruszyny.

20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

10 lutego (piątek)

10.00 – 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 – 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00 Przedstawienie pt.: "Po horach i dolinach" w wykonaniu zespołu regionalnego ze Słowacji.

20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

11 lutego (sobota)

10.00 – 13.00 Konkurs grup kolędniczych.

11.00 II Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich.

15.00 Występy kapel, zespołów kolędniczych i regionalnych.

16.00 Kulig, "Karnawałowa Watra". Pokaz sztucznych ogni (Wierch Przeddomiański).

18.30 Przedstawienie pt.: "Pastyrskie świynto" w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Orawianie"

z Lipnicy Wielkiej.

19.00 Koncert kolęd w wykonaniu Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego "Turliki" z Zakopanego.

20.00 Konkurs tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych.

12 lutego (niedziela)

Imprezy plenerowe w bukowiańskim Borze pod skocznią.

10.30 Zawody strzeleckie.

12.00 KUMOTERKI.

18.00 OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW 40. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.

19.30 Sztuka teatralna "Zemsta" w wykonaniu Zespołu Regionalnego "Zbójnicek" z Zębu.

Imprezy towarzyszące:

1. Wystawa twórczości ludowej.

2. Prezentacja prac uczniów Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów.

Organizatorem „Góralskiego Karnawału“ jest Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”.

TESTTT