Akademia Sztuki Ludowej 2018. Warsztaty wielkanocne

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową. Tegoroczne spotkania rozpoczną się od warsztatów wielkanocnych. Po raz kolejny uczestnicy pod okiem utalentowanych twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą mogli wykonać palmy i pisanki.

Program warsztatów dla grup zorganizowanych:

6-7 marca (wtorek-środa) KRYSTYNA CIEŚLUK
pisanki lipskie – technika batikowa szpilkowa*

Krystyna Cieśluk jest obecnie najstarszą stażem twórczym pisankarką w Lipsku. Jest artystką wszechstronną, prowadzi warsztaty z zakresu wykonywania: pisanek (techniką batikową), wycinanek (firankowych i tradycyjnych), koronek szydełkowych („zęby” do ręczników i obrusów, serwetki), haftów krzyżykowych, serwet i serwetek robionych na drutach, pająków ze słomy oraz kwiatów bibułkowych. Podczas warsztatów uczestnicy poznają charakterystyczną dla Podlasia technikę szpilkową, polegającą na nakładaniu gorącego wosku na wydmuszkę za pomocą specjalnego lejka.

8-9 marca (czwartek-piątek) KRYSTYNA ZAGRABSKA
pisanki kujawskie – technika malowania

Krystyna Zagrabska należy do grona współczesnych hafciarek regionu kujawskiego. Tradycyjnymi motywami hafciarskimi ozdabia elementy strojów (czepce, kryzy, fartuchy), obrusy i serwety, a w ostatnich latach także pisanki, bombki choinkowe i kartki okolicznościowe. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli malować na wydmuszkach kolorowe i jednobarwne wzory kujawskie.

12-13 marca (poniedziałek-wtorek) BOGUMIŁA WÓJCIK
pisanki lubelskie – technika batikowa*

Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich, swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową, rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję regionu.

14-15 marca (środa-czwartek) HALINA WITKOWSKA
oklejanki kurpiowskie – technika aplikacyjna

Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną. Jest to niestety zanikająca już forma zdobnictwa jajek wielkanocnych.

19-20 marca (poniedziałek-wtorek) JADWIGA NIEDŹWIEDZKA
palmy kurpiowskie

Jadwiga Niedźwiedzka pochodzi z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wraz z córką Joanną wykonuje palmy zrobione z bibułkowych kwiatów, a także inne artefakty plastyki zdobniczej i obrzędowej charakterystyczne dla tego regionu – pisanki, wycinanki i in. Kurpiowskie palmy są wielobarwne, a ich formy zależą od wykorzystanych wzorów kwiatowych. Spotkanie z twórczynią będzie także okazją do poznania bogatych tradycji tego regionu.

21-22 marca WIESŁAWA KUCHARZYK
palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół*

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

*Warsztaty przeznaczone dla dzieci od klas II.

Warsztaty dla dorosłych:

Krystyna Cieśluk, 6 marca (wtorek)
pisanki lipskie

Jadwiga Niedźwiedzka, 20 marca (wtorek)
palmy kurpiowskie

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229

Szczegóły na stronie www.zgstl.pl

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Miniestrstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(Oprac. Katarzyna Kraczoń)

* Zdjęcie główne: Pisanki lubelskie Romana Prószyńskiego, fot. Paweł Onochin