Nowy numer „Twórczości Ludowej” jest już dostępny
Ukazał się kolejny numer pisma „Twórczość Ludowa” wydawanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych od 1986 roku.
Ukazał się kolejny numer pisma „Twórczość Ludowa” wydawanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych od 1986 roku.
Radiowe Centrum Kultury Ludowej zaprasza do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2024 roku. Na zgłoszenia do „Folkowego Fonogramu Roku 2024” i do „Fonogramu Źródeł 2024” czekamy do 24 lutego br.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie prezentuje najnowszą publikację pt. „Z Sandomierskiej Puszczy. Znaki przeszłości – narracje i konteksty”.
Właśnie ukazała się najnowsza publikacja Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie poświęcona haftom lasowiackim z okolic Tarnobrzega. Wydawnictwo zostało opracowane przez miłośnika haftu, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych – Bartłomieja Jankiewicza.
Wydawnictwo „Gajdosku z gajdami” zawiera nagrania tradycyjnej muzyki z Beskidu Żywieckiego w wykonaniu Czesława Węglarza – znanego i cenionego muzyka oraz budowniczego instrumentów ludowych, mieszkającego w Ciścu koło Węgierskiej Górki. Jest to już czwarta pozycja z serii Muzyka Beskidów wydawanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Książka wspomnieniowa pani Zofii Bogdańskiej to ciekawa lektura o dobrym życiu spędzonym na Kurpiowszczyźnie. Najwięcej uwagi poświęciła autorka swojemu dzieciństwu: zabawom, obowiązkom, pasji odkrywania świata. Takie obrazy znajdują się zapewne w każdych wspomnieniach, ale tu ich sens to coś więcej niż tylko opis wydarzeń.
Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej wydał publikację „Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic”, której autorem jest pan Marian Chyżyński. Jest to druga taka pozycja GOK prezentująca unikatowe w skali kraju pieśni ludowe z terenu Łukowej.
Pieśń dla Łemka to głos jego duszy i nierozerwalna część jego życia. Do niej Łemko wplata wszystkie swoje doświadczenia, marzenia i nadzieje – pisze Bolesław Bawolak, oddając w ręce Czytelników trzecią publikację poświęconą niematerialnej spuściźnie łemkowskiej z terenu wsi Świątkowa Wielka.
To praca habilitacyjna Mieczysława Pawlika, której nie zdążył obronić przed śmiercią, opracowana i wydana przez jego krewnych. W sobotę 27 kwietnia o godz. 15 Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza do dworu z Bobry Wielkiej na spotkanie poświęcone książce „Wiatraki w Polsce”.
Na rynku publikacji wydawniczych przeznaczonych dla najmłodszych czytelników pojawiła się nowa pozycja – „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”. Publikacja złożona z sześciu tomików wydana została staraniem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Omawia ona poszczególne zagadnienia związane z życiem dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. wieku XX.