Połącz się z tradycją – Kapela Zdzisława Marczuka
W dzisiejszym odcinku Zdzisław Marczuk opowie o swojej muzykanckiej drodze i tradycjach muzycznych Podlasia.
W dzisiejszym odcinku Zdzisław Marczuk opowie o swojej muzykanckiej drodze i tradycjach muzycznych Podlasia.
Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego opowiada o tym, jak pracował nad zrekonstruowaniem suki biłgorajskiej. Czy tylko nad rekonstrukcją tego instrumentu poprzestał?
8 grudnia w Siedlcach odbył się Regionalny Konkurs Gry na Ligawkach Adwentowe granie. „Tu nie chodzi o to by ładnie zagrać, tu chodzi o kultywowanie tradycji” – wyjaśnia Wanda Księżopolska, pomysłodawczyni i wieloletnia organizatorka konkursu.
Janina Chmiel – znana i ceniona śpiewaczka oraz tancerka ludowa z Wólki Ratajskiej na Lubelszczyźnie obchodziła jubileusz z okazji 80. urodzin. Podczas benefisu były wspomnienia, życzenia oraz śpiewy i występy zespołów ludowych.
Robert Sadło, rzeźbiarz ludowy z Gręzówki k/Łukowa, świętował jubileusz 20-lecia pracy twórczej. Z tej okazji 19 grudnia 2017 w Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyło się spotkanie z artystą oraz wystawa jego prac, na które licznie przybyli przyjaciele jubilata oraz zaproszeni goście.
Konkurs na najpiękniejszą szopkę to historia z okresu międzywojennego. Pierwszy taki konkurs został zorganizowany w 1937 roku. Najpierw był to konkurs na trupę kolędniczą z szopką, a później na szopkę krakowską i tak już zostało do dnia dzisiejszego – opowiada o historii Konkursu, Małgorzata Niechaj, członek jury i kierownik działu folkloru i tradycji Krakowa w MHK.
W tym roku mija 100 lat od urodzin słynnego polskiego poety ludowego Jana Pocka (1917-1971). Z tej okazji Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie w ramach projektu „Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka” przygotowali szereg działań, które mają przypomnieć postać i twórczość artysty wywodzącego się z Kalenia na Lubelszczyźnie.
Sto dwadzieścia obrazów malowanych na szkle i 30 rzeźb przedstawiających m.in. wizerunki Matki Bożej, wszystkich świętych, sceny pasyjne i bożonarodzeniowe zaprezentował na swojej jubileuszowej wystawie Zdzisław Słonina. 26 września w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie artysta świętował 40-lecie pracy twórcze
W Niedzielę Wielkanocną „kawalerowie Szymborscy” po raz sto osiemdziesiąty piąty zorganizowali przywołówki dyngusowe. Ten stary kujawski obyczaj niespotykany już współcześnie nigdzie poza Szymborzem w 2016 r. został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. O tej wyjątkowej tradycji opowiadają nam Tomasz Rolirad – kawaler, prezes Klubu Kawalerów oraz Paweł Małachowski.
O tym, że stare pieśni są wciąż żywe i można przy nich spędzić miło czas przekonali się uczestnicy konkursu „Szansa na Oskara”, który odbył się w minioną niedzielę w Lublinie. Młodzi śpiewacy z całej Polski spotkali się by zaprezentować pieśni z repertuaru lubelskich śpiewaków.