8 października zmarł jeden z najbardziej znanych i cenionych śpiewaków i tancerzy ludowych na Kurpiowszyźnie. Stanisław Sieruta miał 81 lat.
„Jestem Kurpiem i kocham wszystko, co kurpiowskie – muzykę, pieśni, tańce, a także malowniczy krajobraz. Nie wstydzę się tego, że jestem Kurpiem – zawsze występuję w stroju kurpiowskim i uważam to za zaszczyt.” Takie było credo Stanisława Sieruty, jednego z najznakomitszych artystów ludowych Kurpiowszczyzny- śpiewaka, tancerza, malarza i rzeźbiarza.
Stanisław Sieruta (1935-2016) urodził się i mieszkał we wsi Olszyny, g. Czarnia – w sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Śpiew i taniec były jego całym światem. W swojej rodzinnej wsi zorganizował i przez wiele lat prowadził Zespół Pieśni i Tańca “Olszyny”. Brał udział w najważniejszych imprezach folklorystycznych: “Miodobraniu Kurpiowskim”, Ogólnopolskich Festiwalach Folklorystycznych w Płocku czy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Z udziałem Stanisława Sieruty powstało 5 filmów dokumentalnych o kulturze i sztuce kurpiowskiej.
Działalność na niwie kultury regionalnej została dostrzeżona i uhonorowana wieloma nagrodami jak choćby „Zasłużony Działacz Kultury” (1967), „Za zasługi dla woj. ostrołęckiego” (1979), prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga (1988). Najważniejsze przy tym, że pozostawał nadal człowiekiem skromnym, z nieodłącznym uśmiechem na twarzy.
W szerokiej działalności społecznej pana Stanisława wiele miejsca zajmowała troska o sprawy twórców ludowych Kurpiowszczyzny. Od 1976 r. był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, pełniąc początkowo w Oddziale Mazowieckim, a potem w Oddziale Kurpiowskim, szereg odpowiedzialnych funkcji.
Będzie nam brakować jego leśnych pieśni i ciekawych opowieści o życiu. Bóg zapłać, Panie Stanisławie…
Uroczystości pogrzebowe Stanisława Sieruty zaplanowano na wtorek 11 października.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych
* Zdjęcie na górze: Stanisław Sieruta, fot. Biernat Kielak / arch. STL