W Mikstacie niezwykłe uroczystości odpustowe z błogosławieństwem zwierząt

„Ponieważ Cię Bóg dał na za Patrona, niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona” – słowami tej starej pieśni od niepamiętnych czasów parafianie mikstaccy proszę o opiekę Świętego Rocha. Święty Roch jest tu w Mikstacie wyjątkowo czczony . Patronuje nie tylko kościołowi wzniesionemu w 1786 roku na Cmentarnym Wzgórzu, ale od 2007 roku także miastu. W tym właśnie roku Święty Roch został ogłoszony niebieskim Patronem miasta Mikstat. Kościół został pobudowany jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Mieszkańcy miasta wierzą, że to właśnie wstawiennictwu Świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie. Czczą swego Patrona od pokoleń, a także ci żyjący tu współcześnie podkreślają, że odczuwają i doświadczają szczególnej opieki Świętego Rocha. Stąd z wielką ufnością przychodzą na to Mikstackie Wzgórze, aby przedstawiać Mu wszelkie radości i troski, a On ponieważ postrzegany jest przez również jako Patron codziennych trudnych spraw zanosi je wszystkie przed Boży tron.

Tu w tej niewielkiej miejscowości, Mikstat, położonej w diecezji kaliskiej, kult Świętego Rocha jest niezwykle żywy. Jednym z największych wydarzeń naszej wspólnoty parafialnej są właśnie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. W żadnym innym dniu w ciągu roku nie gromadzi się na Cmentarnym Wzgórzu na którym znajduje się sanktuarium tylu parafian i pielgrzymów, a także turystów kulturowych.

Może warto w swoim kalendarzu zarezerwować ten dzień na przyjazd do Mikstatu?

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha mają także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta. Ich zadaniem jest także kształtowanie poczucia odpowiedzialności młodego pokolenia za dziedzictwo pozostawione nam przez przodków.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 8. sierpnia) w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędzie się modlitewne spotkanie osób chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Do programu tegorocznych uroczystości odpustowych wpisany został bardzo ważny punkt. Czas bezpośredniego świętowania rozpocznie się tak jak zwykle Mszą Świętą sprawowaną 15. sierpnia o godz. 18:00.

Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętego Rocha wyruszy do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej będą sprawowali pasterkę. Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.

16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona Ksiądz Bp Damian Bryl.

Trudno wyobrazić sobie uroczystości odpustowe bez uroczystej sumy i procesji. Ta w tym roku będzie sprawowana o godz. 11:00. Przewodniczyć jej będzie Ks. Bp Damian Bryl.

Uroczystość zakończy Msza Święta sprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. Wokół Sanktuarium zrobi się ciszej, ale drzwi Sanktuarium pozostaną otwarte do zmroku, więc warto tam zajrzeć. Pięknie odnowiona świątynia zachwyciła już wielu.

Dodajmy, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zadziwiająca jest siła kultu, tradycji i wiary w tej społeczności.

Będąc w Mikstacie warto zajrzeć oczywiście do drewnianego kościoła na Wzgórzu Cmentarnym, ale także do kościoła pw. Świętej Trójcy. Od kilku lat trwają w nim prace renowacyjne. Trafimy do niego bez problemu, bo jego wieża doskonale jest widoczna. Kościół pobudowany w stylu neobarokowym zachwycił już wielu.

Ks. Krzysztof Ordziniak
Małgorzata Strzelec