Czy wiesz, że jedynym żyjącym mężczyzną, mogącym nosić nazwisko Piłsudski (w linii najbliższej Józefowi) jest… Japończyk? Albo, że pierwowzorem bohatera książki „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego był starszy brat Marszałka? O wiele więcej ciekawostek możecie poszukać na pierwszym, właśnie uruchomionym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, portalu internetowym poświęconym Bronisławowi Piłsudskiemu (1866, Zułów – 1918, Paryż).
Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że to właśnie brat Józefa rozsławił ich nazwisko na świecie, a to dzięki swoim unikatowym, jak na tamte czasy, badaniom. Portal bronislawpilsudski.pl to zbiór usystematyzowanych informacjach o życiu działacza społecznego i narodowego, zesłańca, katorżnika, „chłopa-osiedleńca”, encyklopedysty, językoznawcy, etnologa i etnografa. Poznajcie fascynujący życiorys i ścieżkę światowych podróży Bronisława!
Bronisław Piłsudski (1866, Zułów – 1918, Paryż) zapisał się na światowych kartach historii dzięki swoim nowatorskim (jak na tamte czasy) i tematycznie rozległym badaniom. Szczególnie należy podkreślić jego zasługi na rzecz języka i kultury ludów Dalekiego Wschodu – Ajnów i Nichwów. Japończycy wciąż pamiętają o Bronisławie Piłsudskim, a jego potomkowie do dziś tam żyją.
Portal został symbolicznie uruchomiony podczas Nocy Muzeów w Sulejówku przez ambasadora Japonii w Polsce, JE Akio Miyajimę. Ambasador był pierwszym użytkownikiem portalu, w którym to nie brakuje odniesień do azjatyckiej działalności badacza zwanego „Królem Ajnów”.
Dzięki portalowi dowiecie się skąd pochodził Bronisław, kim byli jego najbliżsi, gdzie się uczył i studiował, a wreszcie co zawiodło Polaka do tak odległych krain nad Cieśniną La Pérouse'a oraz co łączyło go z ludami Ajnów i Nichwów. Nie zabraknie spisku politycznego związanego z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości ani historii miłosnej. Dzięki graficznej mapie podróży dowiecie się, gdzie dokładnie i w jakim celu przebywał w Europie, Stanach Zjednoczonych, carskiej Rosji, aż po japońskie wyspy. Znajdziecie tu zarówno fragmenty listów Bronisława, historyczne zdjęcia, tłumaczenia pieśni, odsłuchacie utwory muzyczne, ale także znajdziecie informacje o publikacjach badacza oraz o tych poświęconych jemu lub nim inspirowanych. Portal w przystępny sposób prezentuje działalność Bronisława porządkując ją w bloki tematyczne: przyrodoznawstwo, etnografia, muzealnictwo, pedagogika, stosunki społeczne i polityczne zaangażowanie.
Bronisław interesował się otoczeniem w sposób rozległy i dogłębny, a portal stanowi próbę upowszechnienia wiedzy o niezwykłym Polaku, którego dokonania do dziś stanowią przykład wrażliwego zaangażowania i dociekliwości badawczej. Na Dalekim Wschodzie zapamiętano go jako słusznej postury, nieśmiałego, dobrodusznego i szlachetnego człowieka. Jego postawa uchroniła od zapomnienia język i kulturę ludów wysp Sachalin i Hokkaido, co do dziś jest pamiętane i doceniane w Japonii, a czego wyrazem jest także pomnik w mieście Shiraoi. W Polsce też nie wypada nie wiedzieć kim był Piłsudski, Bronisław Piłsudski! Sprawdźcie portal bronislawpilsudski.pl
Pracami nad portalem kierowała była ambasador Polski w Japonii pani Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kierownik muzealnego Działu Rozwoju. Wkrótce treść portalu będzie także przetłumaczona na języki angielski i japoński.