Kobiece nakrycia głowy w XIX i XX wieku. Ciekawa wystawa w Muzeum Górnośląskim

21 czerwca w Muzeum Górnośląskim zainaugurowana zostanie wystawa „Z głową w chmurach. Czepce, czepki i półczepce” prezentująca zdumiewające nakrycia głowy noszone przez kobiety w XIX i XX wieku. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 150 nakryć głowy z całej Polski, z których każde zaskakuje czymś innym.

Obok prostych, bawełnianych czepców na ekspozycji znajdą się nakrycia aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno czepce codzienne, jak również odświętne, obrzędowe i zimowe.

Ekspozycja zwróci uwagę na modę popularną w ubiegłych stuleciach, na to, że jeszcze w latach 30. XX wieku w wielu regionach Polski mężatki chodziły z głową zakrytą czepcem lub chustką. Z wielką powagą w trakcie oczepin kobieta przyjmowała czepiec, w którym chodziła aż do śmierci. Również
„na tamtym świecie” należało pokazać się w czepcu.

Dla kobiet ważne było nie tylko noszenie czepca, ale również jego wygląd. Inne czepce nosiły młode dziewczęta, inne panny młode, jeszcze inne kobiety w jesieni swego życia. Nakrycia głowy – zróżnicowane w formie, kształcie, materiale, wysokości, kolorze i ozdobach – świadczyły przede wszystkim o stanie cywilnym, przynależności do grupy narodowościowej, regionalnej, społecznej, a także pełnionej funkcji. Ujawniały różnice pod względem zamożności i wieku.

Prezentacja nakryć głowy ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, muzeów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Łańcucie i Biłgoraju zostanie wzbogacona licznymi archiwalnymi fotografiami oraz rysunkami.

Czepiec ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys

Czepiec ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys

Fotografia ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Fotografia ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

Wernisaż: 21 czerwca 2017 (środa), godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 21 czerwca – 26 listopada 2017
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak